Otevřený dopis nájemců na Letišti Václava Havla

01.05.2020 13:07

Otevřený dopis nájemců na Letišti Václava Havla ministryni financí Aleně Schillerové a předsedovi představenstva Letiště Praha Václavu Řehořovi

Otevřený dopis nájemců na Letišti Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: K výročí 76. Havlových nedožitých narozenin se pražské ruzyňské letiště přejmenovalo na Václav Havel airport Prague
reklama

Vážená paní ministryně, vážený pane předsedo představenstva,

obracíme se na Vás se zdvořilou žádostí o pomoc. My, nájemci na Letišti Václava Havla („LVH“), jsme stabilními a spolehlivými obchodními partnery Letiště Praha, a.s. (pronajímatele), kteří dlouhodobě významně přispívají dobrému hospodaření a rozvoji této společnosti a letiště samotného. V důsledku pandemie SARS Cov-2 a opatření s ní spojených je podnikatelská aktivita nájemců na LVH na dlouhou dobu zcela paralyzována a návrat do původní stavu bude podle všeho náročný a dlouhotrvající proces.

Za účelem udržitelnosti úspěšné obchodní spolupráce níže podepsaní nájemci již od počátku března 2020 vyvíjí snahu najít s pronajímatelem východisko, a to i navzdory tvrdým smluvním podmínkám, které nemohly předjímat bezprecedentní situaci, která celosvětově ovlivnila život a podnikání nás všech. Při hledání východiska nájemci využívají i pozitivních zkušeností ze zahraničí, kde se daří uzavírat s provozovateli mezinárodních letišť racionální dohody, které umožní překlenout toto složité období a zachránit jinak funkční a oboustranně přínosnou spolupráci.

Jednání o úpravě smluvních podmínek bylo ze strany pronajímatele vůči všem nájemcům pozastaveno s tím, že do přijetí zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadu epidemie koronaviru SARS Cov-2 na nájemce prostor sloužících podnikání („Návrh zákona“) nelze žádné dohody s nájemci uzavřít.

Návrh zákona však situaci nájemců na LVH nevyřeší. LVH je nájemní prostor, který je zcela ojedinělý, a který mimo jiné skladbou klientů a výší nájemného nemá v rámci České republiky srovnání. Již dnes je jisté, že nájemci se budou potýkat s výrazným propadem počtu zákazníků minimálně mnoho měsíců a dlužné částky na nájemném nebudou schopni do konce ochranné doby uhradit. Aplikace podmínek nastavených Návrhem zákona by proto vyústila v situaci, která by nebyla ekonomicky udržitelná a vedla by ke kolapsu obchodní spolupráce. Tuto predikci vývoje lze poměrně jednoduše podpořit ekonomickou analýzou, ke které nájemci rádi poskytnou vstupní data.

Nájemci plně respektují, že hledané řešení musí vyhovět testu péče řádné hospodáře. Ostatně stejnému testu musí vyhovět i postup managementu nájemců. Nájemci rovněž berou na vědomí veřejně publikovaná obecná stanoviska ÚOHS či MMR. My nájemci jsme přesvědčeni, že navzdory obecně velice složité situaci lze nalézt řešení, které spolehlivě obstojí v testu péče řádného hospodáře. Bylo by naivní se domnívat, že nalezneme ideální řešení prosté jakýchkoliv rizik. Hledání takového řešení by bylo nekonečným procesem, kterým bychom pouze ztráceli čas. Právě takovým přístupem by povinnost péče řádného hospodáře mohla být porušena. Situace naopak žádá promptní rozhodnutí, které povede k ekonomicky udržitelnému modelu obchodní spolupráce.

Žádáme Vás tedy zdvořile o pokud možno rychlé svolání jednání, na kterém bychom prodiskutovali úpravu smluvních podmínek vedoucí k dlouhodobě ekonomicky udržitelné spolupráci. Konkrétní návrh parametrů nové či alespoň dočasné smluvní úpravy bychom Vám poslali v předstihu před jednáním a současně jsme připraveni transparentně sdílet právní či ekonomické analýzy podporující proveditelnost navržených úprav.

Vážená paní ministryně, vážený pane předsedo představenstva, věříme, že i v této pro nás všechny nové době společně najdeme cestu, jak pokračovat v dosud úspěšné spolupráci na Letišti Václava Havla a pomůžeme tak zachovat vysoký kredit, který si letiště jako hlavní reprezentativní vstupní brána do České republiky vybudovalo.

Jan Otta, MSc.
FIX taxi, TAXI.eu
10 zaměstnanců
180 řidičů

Vojtěch Kačerovský
Blue Praha
30 zaměstnanců

Dan Chytil
Hamleys

Andrej Pocupajlo
Bjorn Borg

Patrik Altman a David Franc
Taxi Praha, Tick-Tack, TAXI.eu
60 zaměstnanců
900 řidičů

JUDr. Milijan Jelić
Tamuz
6 zaměstnanců

Ing. František Schneider
MOSER, a.s.
250 zaměstnanců

JUDr. Tomáš Křížek
Weekend MaxMara, Geox, Coccinelle
15 zaměstnanců

Richard Procházka
La Gardere – Relay, Costa Coffe, Paul, Porto, Plzeňské pivnice, Burger King, UGO, SO!Coffee, Aelia
Duty Free, Victoria Seacret, Michael Kors, Rituals, Swarowski, Furla, Boss, Karl Lagerfeld
450 zaměstnanců

Ing. Rudolf Čihák
BePrague

Pavel Škvára
Am Rest – KFC, Starbucks, Pizza Hut
73 zaměstnanců

Alexey Sharygo
Laurel
4 zaměstnanci

Ella Kananová
Style Avenue
20 zaměstnanců

Georgi Kirov
Bohemia Crystal
4 zaměstnanci

Martin Blažíček
ERPET Group a.s.
70 zaměstnanců

Ing. Jiří Petržilka
Menzies Aviation
750 zaměstnanců

Marek Nácovský
Interchange
80 zaměstnanců

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Předsedovi Ústavního soudu

9:20 Karel Januška: Předsedovi Ústavního soudu

Spolehlivá cesta k ekonomickému krachu republiky. Úvaha pro předsedu Ústavního soudu, zákonodárce, v…