Petr Dufek: Dubnový inflační skok

11.05.2021 12:52 | Komentář

Dubnová inflace překvapila svojí razancí, když se spotřebitelské ceny oproti předchozímu měsíci zvýšily o 0,5 %. Svojí trochou přispěly pohonné hmoty reagující na světové ceny komodit, nicméně hlavní zásluhu na vyšší inflaci si připisují cigarety, alkohol a potraviny.

Petr Dufek: Dubnový inflační skok
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Meziroční inflace se po půl roce vrací nad hranici tří procent. Tato inflace nám zde vzniká především v důsledku rychlého růstu cen tabákových a alkoholických výrobků a v posledních měsících ji stále ve větší míře ovlivňují i dražší pohonné hmoty. Jejich vliv je natolik významný, že zbylá část spotřebitelského koše nevygenerovala ani třetinu stávající meziroční inflace.

Náklady na bydlení, které v předchozích letech udávaly tempo inflace letos zejména díky zlevnění elektřiny a plynu nerostou ani o jedno procento. Domácnosti však musí počítat s vyšší cenou vody i nájemného, i když v tomto případě stále dochází k výraznému zpomalování růstu.

Inflace se vrátila nad horní hranici tolerančního pásma ČNB a je dokonce i nad prognózou centrální banky. Je přitom pravděpodobné, že se v blízkosti trojky bude držet i nadále. Velkou neznámou je další vývoj cen ve službách, které po měsících začínají opět postupně fungovat. Jak se projeví znovuotevření v cenách restaurací, hotelů a dalších služeb snad ani nemá smysl v tuto chvíli spekulovat.

Ani centrální banka totiž s letošní inflací už v podstatě nemá šanci nic udělat, a ta se proto bude soustředit na splnění svého cíle v roce 2022, které zatím nijak ohroženo není. V každém případě vyšší aktuální inflace spolu s oživením ekonomiky, ke kterému nyní dochází uvolní centrální bance ruce a umožní ji začít zvyšovat úrokové sazby. Nejspíše ne tak rychle, jak naznačuje její prognóza, nicméně dvojí navýšení repo sazby ještě v letošním roce vypadá jako velmi pravděpodobné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Platforma pro sociální bydlení: Potřebujeme investice do sociálního bydlení i nový zákon

10:02 Platforma pro sociální bydlení: Potřebujeme investice do sociálního bydlení i nový zákon

Neřešení bytové nouze stojí až 11 miliard korun ročně