Petr Hampl: Pravda není pro lenochy

15.01.2022 15:32 | Komentář

Denní glosy Petra Hampla.

Petr Hampl: Pravda není pro lenochy
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

“Jaderné elektrárny nejčistším ze všech energetických zdrojů. Nejenže za sebou zanechávají výrazně menší uhlíkovou stopu než elektrárny uhelné nebo paroplynové, ale jejich emise CO2 jsou nižší než u solárních nebo větrných parků.” K tomu dospěla studie Ricardo Energy & Environment.

Je to důvěryhodné nebo ne? A jak to posoudit? Většina lidí postupuje tak, že článek posoudí podle toho, jestli s ním souhlasí. Já jsem odpůrcem Zeleného údělu, mám tedy tendenci těm výsledkům okamžitě věřit. Někdo z opačného tábora bude mít zase tendenci je označit za zmanipulované. Z pohledu racionálního myšlení je oboje stejně nesprávné.

Někdo zase může vycházet z toho, kdo je sponsorem studie. To působí na první pohled lépe, ale ani to nedává jistotu. Že studii někdo financoval, to ještě není důkazem o tom, že jsou čísla pravdivá nebo nepravdivá. O něco větší míru jistoty by dal pohled na předchozí práce stejného týmu. Dopouštěli se opakovaně podvodů nebo vše, co zatím vydali, bylo bezchybné? Ale ani to není úplně uspokojivé. Nakonec zbývá jediné – studii pečlivě přečíst, zkontrolovat úvahy jejich autorů, případně přepočítat tabulky a ověřit, z jakých zdrojů čerpali. Ano, dá to hodně práce. Ale pravda není pro lenochy.

Docela dobré řešení je také prostě konstatovat: “Jsou na to různé názory, ale já se o to nemůžu hádat, protože jsem neměl čas to podrobně zkoumat.”

(zdroj: petrhampl.com)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Washingtonu vládne šílenství

11:10 P. C. Roberts: Washingtonu vládne šílenství

Úvodní poznámky náměstkyně amerického ministra zahraničí Viktorie Nulandové, přednesené v úvodu jej…