Znamená to, že Brusel pozastavil přísun financí daleko dříve, než vypukla aféra kolem Davida Ratha. Ta může pouze umocnit negativní reklamu, kterou zemi v souvislosti s čerpáním evropských peněz udělaly jiné skandály odhalující jejich rozkrádání.
I když představitelé Evropské komise volí poněkud diplomatičtější slovník. Uzavření penězovodu zdůvodňují obavou, že vynakládání takovýchto financí není důsledně a nezávisle kontrolováno. Proto existuje podezření, že některé peníze mohou sloužit k jiným účelům, než na jaké byly původně určeny.
Česká republika proti tomu nemůže postavit argumenty, které by podobný názor vyvrátily. Musí tudíž v současném systému udělat takové změny, které by Brusel přiměly čerpání peněz z evropských fondů opět obnovit. V současném stavu to není reálné. Proto Česká republika momentálně u některých projektů ani neusiluje o jejich proplacení. Ušetří si tím nepříjemnost v podobě odmítnutí takovéto žádosti. Zároveň to neznamená, že by se zmiňované projekty úplně zastavily. Pouze jejich financování přešlo na bedra státního rozpočtu. Jde svým způsobem o paradox. Brusel na ně momentálně odmítá poskytnout peníze z obavy, aby nebyly zneužity. Podmínky v tuzemsku jsou patrně nastaveny tak, že české státní finance podobně reagovat nemohou. Jinak by bylo absurdní, aby Nečasův kabinet nebral v potaz zmiňovaná rizika a peníze bohorovně proplácel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz