Petr Hartman: Ústavní soud a bankovní poplatky

15.04.2014 21:31

Riziko je minimální. Zhruba v tomto duchu lákala iniciativa Poplatkyzpet.cz lidi, aby se připojili k žalobě na banky kvůli poplatkům za správu úvěrů. Snažila se tím mírnit obavy z prohraného soudního sporu a nutnosti uhradit bankám náklady řízení.

Petr Hartman: Ústavní soud a bankovní poplatky
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Ty většinou mohou převyšovat sumu, kterou by člověk získal zpět za poplatky v případě, že by u soudu vyhrál.  

Na webové stránce zmiňované iniciativy se tvrdí, že české soudy tuto náhradu běžně nepřiznávají subjektům, které mají svá vlastní právní oddělení a nepotřebují si najímat advokáty.  

Žena, která prohrála spor s Českou spořitelnou a nezískala zpět zhruba 7000 korun, se mohla názorně přesvědčit o tom, že optimismus nebyl na místě. Podle rozsudku musí uhradit náklady řízení. Přitom spořitelna, stejně jako drtivá většina bankovních domů, má vlastní právní oddělení. Ze soudního verdiktu vyplývá, že tvrzení z webu Poplatkyzpet.cz neodpovídá úplně realitě.  

Klienti, kteří se do boje za navrácení poplatků pustili, musí doufat, že na další části tvrzení se nic nezmění. Konkrétně na té, kde jsou lidé ujišťováni, že náklady řízení bankám uhradí za ně společnost, která je zastupuje a která žaloby podávala. Vzhledem k nejnovějšímu verdiktu Ústavního soudu je totiž pravděpodobné, že právní bitvu s bankami prohrají.  

Ostatně dosavadní skóre, kdy se porážky počítají ve stovkách a vítězství v jednotkách, to názorně ukazovalo ještě před nejnovějším verdiktem Ústavního soudu. Jeho výrok lze považovat spíše za definitivní zlom odporu.  

Alespoň právníci hájící nespokojené bankovní zákazníky hodlají vyzvat své klienty ke stáhnutí doposud nerozhodnutých žalob. Byť poplatek za vedení účtu k hypotečnímu nebo spotřebitelskému úvěru, případně úvěru ze stavebního spoření vyhrál za loňský rok anketu o nejabsurdnější bankovní poplatek, je podle názoru soudů účtován v souladu s příslušnými zákony a předpisy.  

Přesto zaznamenala iniciativa Poplatkyzpet.cz jeden úspěch. Soudní spory o poplatky přispěly k tomu, že některé banky je postupně zrušily. Po, dalo by se říci, drtivém vítězství bank, nelze vyloučit, že se mohou vrátit zpět. Případně peníze za zrušené poplatky mohou banky získat jiným způsobem, například vyšším úrokem.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…