Petr Zahradník: Makroekonomická mozaika - vývoj ubytovacích a stravovacích služeb byl velmi příznivý

13.11.2015 19:40 | Zprávy

V tomto týdnu byly hodny pozornosti z nabízené sady makroekonomických dat ty obvykle méně sledované, rozhodně pak – patrně nezaslouženě – méně respektované z pohledu tvůrců trhu i hospodářské politiky. Jestliže ony „významnější“ se pohybovaly v liniích vývoje předchozího, již docela dlouhého období, podívejme se tentokrát na ty, které obvykle zůstávají v jejich stínu – na indikátory služeb a zvláště cestovního ruchu. Tentokrát si to opravdu zaslouží.

Petr Zahradník: Makroekonomická mozaika - vývoj ubytovacích a stravovacích služeb byl velmi příznivý
Foto: hns
Popisek: Petr Zahradník, ekonom

Inflace v říjnu dosáhla meziroční hodnoty 0,2 %, meziměsíčně zůstala cenová hladina nezměněna. Nejzásadnějším vlivem na celkový cenový vývoj přispěly ceny pohonných hmot, které byly meziročně nižší o více než 17 % a můžeme již o něm hovořit i jako o pokračujícím trendu, protože pohonné hmoty zlevnily i na meziměsíční bázi o výrazná 3 %. Cenový vývoj ostatních položek byl v porovnání s nimi méně podstatný. Přestože se jedná o typický nákladový faktor, navíc vnější, zásadním způsobem oddaluje a brání naplňování inflačního cíle ČNB, což možná vedlo též k aktivizaci a aktualizaci výroků jejích představitelů ohledně doby trvání kursového závazku – který si v těchto dnech připomíná své druhé narozeniny – až do přelomu let 2016–2017.

Míra nezaměstnanosti vykázala v říjnu další pokles na úroveň 5,9 %. Pozitivním jevem je nejen pokles počtu uchazečů o práci, ale též mírný pokles počtu volných pracovních míst, což může být ovlivněno i sezónním průběhem. Každopádně v celoevropském porovnání se jedná o velmi pozitivní hodnotu (podle srovnatelné metodiky Eurostatu představuje naše míra nezaměstnanosti 4,7 % a je tak přibližně o polovinu nižší, než činí průměr celé EU). Navíc, strukturálně a regionálně, Praha vykazuje vůbec nejnižší míru dlouhodobé nezaměstnanosti mezi všemi regiony EU.

Vývoj služeb v letošním 3. čtvrtletí vzrostl o 1,8 % meziročně, především díky výraznému nárůstu aktivit spojených s ubytováním a stravováním a navzdory mírnému poklesu v segmentu dopravy, skladování a logistiky.

Příznivý vývoj ubytovacích a stravovacích služeb byl průvodním jevem velmi příznivého výsledku ve vývoji cestovního ruchu, který můžeme označit za „šampióna“ všech v listopadu publikovaných dat. Počet přenocování se ve třetím čtvrtletí zvýšil o výrazných 13,9 %, na čemž se podílela návštěvnost jak tuzemská (ta zejména), tak zahraniční a dynamika cestovního ruchu byla více či méně rozprostřena po celém území České republiky. Rok 2015 bude z hlediska vývoje cestovního ruchu patrně jeden z historicky nejúspěšnějších, neboť od počátku roku tento vzrostl již o 10,9 % a dal tak již zcela zapomenout na útlum provázející období krize. Významné turistické kapacity, do nichž bylo v nedávné minulosti či v menšině stále je investováno z fondů EU, tak doznají svého odpovídajícího využití.

Petr Zahradník
poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla