Robert Břešťan: Nový pohled na Masaryka - podzemní práce, konspirace, špionáže i propaganda

29.10.2015 20:02 | Zprávy

Úsilí o vznik samostatného státu u T. G. Masaryka provázely velké zpravodajské a konfrontační hry. Vstupovaly do nich krajanské spolky a zahraniční emigrace vůbec, zpravodajské služby, policie, cenzura, propaganda, justice a rovněž jednotliví politici, novináři i bezejmenní vlastenci.

Robert Břešťan: Nový pohled na Masaryka - podzemní práce, konspirace, špionáže i propaganda
Foto: Radim Panenka
Popisek: Tomáš G. Masaryk

Spíše opomíjenou kapitolou Masarykova života se věnuje nová kniha historiků Eduarda Kubů a Jiřího Šouši T.G. Masaryk a jeho c.k. protivníci.

Masarykovo zahraniční působení autoři nahlížejí v méně známém kontextu. „Jednalo se o činnosti, jež zjevně nenáleží k oněm oslavovaným. Nicméně pomáhaly sociálně a ekonomicky spoluvytvářet základ velkého díla politického. Daly mu ekonomické zajištění, získávaly mu klientelu, doma i v zahraničí,“ píší sami autoři v předmluvě s tím, že ve své práci „nahlížejí do praktických receptur masarykovské odbojové kuchyně“.

Podklady pro Album velezrádců

Popisují „houstnoucí zpravodajské hry“, vysílání konfidentů a agentů do okolí Masaryka (toho času ve Švýcarsku) a jeho spolupracovníků.

Získané materiály měly sloužit jednak jako materiál pro justici, ale také pro doplňování rakouskou policií systematicky budované databáze monarchii nepřátelských osob a jejich případné eliminaci.

Při pražském c. k. policejním ředitelství byla za účelem evidence osob, jež provádějí vlastizrádnou činnost v nepřátelské či neutrální cizině, zřízena zvláštní obranná zpravodajská skupina.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?

A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

16:14 Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

Denní glosy Petra Hampla.