Sudetoněmečtí krajané: Je povážlivé, jaká nehorázná slova pronesl předseda Senátu Štěch. Chystáme žalobu

05.06.2016 10:59

Reakce Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku na projev předsedy Senátu Milana Štěchu v květnu v Terezíně:

Sudetoněmečtí krajané: Je povážlivé, jaká nehorázná slova pronesl předseda Senátu Štěch. Chystáme žalobu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

Dne 15. května 2016 přednesl předseda Senátu pan Milan Štěch na Terezínské tryzně nenávistný, ostře protiněmecký projev, ve kterém s uplatněním nepřípustného principu kolektivní viny bagatelisoval a ospravedlňoval poválečné vyhnání sudetoněmeckého obyvatelstva z Československa. Násilí, kterým bylo toto vyhnání provázeno, označil senátor Štěch za excesy jednotlivců, přestože šlo o státní mocí organisované, podporované – a následně amnestované – genocidium spáchané na československých občanech pro jejich ethnický původ.

Mimo jiné senátor Štěch uvedl, že „obětí okupace bylo nesrovnatelně více než těch, kteří zemřeli během odsunu.“ To však není pravda, počet obětí vyhnání je s počtem obětí okupace plně srovnatelný, pokud ho dokonce nepřevyšuje.

Tyto výroky se Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, zapsaného spolku, který se této thematice dlouhodobě věnuje a přímo ve svých stanovách poválečné vyhnání sudetoněmeckého obyvatelstva odsuzuje, hrubě dotýkají a vnímá je jako zásah do svého vlastního dobrého jména a pověsti.

Pokládáme přitom za nanejvýš povážlivé a politováníhodné, jestliže se Česká republika zároveň ústy ministra kultury za toto vyhnání na Sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku omlouvá a zároveň druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu, vystoupí na veřejnosti se slovy tak nehoráznými, jaká na adresu sudetoněmeckého obyvatelstva Československa pronesl senátor Štěch. 

Proto Vás vyzýváme, abyste jménem České republiky ve lhůtě tří dnů od doručení této výzvy zaslali na adresu našeho spolku nebo do jeho datové schránky písemnou omluvu za uvedený projev senátora Štěcha. V případě, že tak neučiníte, budeme nuceni domoci se svých práv podáním žaloby u příslušného soudu.

Tomáš Pecina, 

člen výkonného výboru Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O redaktorech, tajných agentech a analyticích

9:32 Petr Hampl: O redaktorech, tajných agentech a analyticích

Denní glosy Petra Hampla.