Ukrajina obecně vypadla z titulních stran, a už si jí příliš nevšímají ani ruská média, samozřejmě s výjimkou důležitých zpráv typu obnovení dodávek plynu Ukrajině (poté, co zaplatila penězi dodanými z EU), dodávek uhlí Ukrajině z Donbasu, odsunu těžké vojenské techniky rebelů od linie dotyku, možnosti, že oděský gubernátor Michail Saakašvili může kvůli válce o Jižní Osetii z roku 2008 stanout před mezinárodním soudem v Haagu nebo o tom, že Kyjev přerušil veškeré letecké spojení s Ruskem, ale pak se důsledků svého gesta sám zalekl a ujistil, že tranzitních přeletů ruských civilních letadel se zákaz netýká.
Hlavní ale je, že se už opravdu skoro nestřílí a obě strany stahují zbraně z fronty, a tak lze začít opatrně mluvit o míru. A v tom je ale problém, přinejmenším pro Kyjev. Vladimir Putin po pařížském summitu „normandského formátu“ z počátku října obratem ruky přiměl lídry „lidových republik“ Donbasu k odkladu voleb o půl roku, což byl hlavní požadavek Kyjeva (i Německa a Francie), a míč tím s konečnou platností přehrál Ukrajině. A ta se zdá být naprosto zaskočená – prezident Petro Porošenko s premiérem Arsenijem Jaceňukem podle všeho spoléhali na to, že válka bude pokračovat donekonečna a že současně Rusko vedle Krymu anektuje i Donbas, aby v Kyjevě měli dál pochopitelné výmluvy, proč není čas a prostor na „reformy“. A zatímco Kyjev ujišťuje sám sebe, že summitem v Paříži „válka nekončí“, Rusko znovu opakuje, že o Donbas nestojí – a už před měsícem dokonce začalo stavět plot na své hranici s Luhanskou „lidovou“, která pro změnu přistoupila k odzbrojování svých dobrovolnických milicí, jejichž místo zaujme vlastní pravidelná armáda. Jinými slovy, Kyjev dostal válkou zničený a nepřátelsky naladěný Donbas k dispozici „zpět“, k tomu musí pod tlakem ze Západu plnit závazky vyplývající z minských dohod, a co víc, vše se odehrává podle „pravidel“, které Německo a Francie nastavily společně s Ruskem.
Na takový vývoj není Kyjev připravený. Dál sice trvá na tom, že se volby v Donbasu musejí konat podle ukrajinských zákonů a pod kontrolou centrálních orgánů, ale na příslušném zákonu ještě ani sám nezačal pracovat, bez ohledu na to, že si konec konfliktu politickou cestou přeje skoro 80 procent Ukrajinců. A co víc, zákon o organizaci voleb, zvláštních pravomocích místní samosprávy a další souvislosti bude vyžadovat změnu ústavy, ale když parlament na počátku září v rozbouřené atmosféře projednával otázku možné decentralizace státu, před budovou tekla krev. Zatímco by se od Kyjeva rádi odtrhly už i Charkov nebo Oděsa, lze předpokládat, že ústavně a trvale ukotvený zvláštní statut pro Donbas by mohl vést k ještě vážnějším důsledkům, propuknutí plnohodnotné politické krize a následně (pomineme-li možnost další občanské války) i k předčasným volbám, v nichž by současný mocenský establishment fakticky propadl. Je příznačné, že do takových rizik se Kyjevu nechce, a tak se objevují nové a nové podmínky pro konání voleb na Donbasu. Podle premiéra Jaceňuka musí například odpovídat (ještě neexistující) ukrajinské legislativě a „vysokým standardům poctivých a transparentních voleb“. V době, kdy sám premiér před místními volbami vyzývá voliče, aby „neprodávali budoucnost země za několik set hřiven“, kdy soudy zakazují činnost některých politických stran a další politiky z voleb vylučují a celé volby ze všeho nejvíc připomínají politický cirkus, jsou Jaceňukovy nároky na hlasování v Donbasu plné ironie.
Záplava slov, která zaznívá z Kyjeva, má jako by oddálit nevyhnutelné. Na jedné straně není zřejmé, odkud by Kyjev například bral peníze na rekonstrukci zničeného Donbasu, na stranu druhou je ale jasné, že autonomie Luhansku a Doněcku je jedním z hlavních cílů Ruska, které jejich prostřednictvím může ovlivňovat vnitropolitické i zahraničněpolitické směřování Kyjeva, nebo lépe, blokovat případný vstup Ukrajiny do NATO či EU. Pro „kyjevské“ se tak žádná dobrá volba pro budoucnost nerýsuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV