Podmínky Transpacifického partnerství (TTP), americké dohody o volném obchodu s asijskými státy, mají zůstat utajeny ještě přinejmenším čtyři roky poté, co smlouva případně vstoupí v platnost, byť výsledný text by měl být zveřejněn v dohledné době. Smlouva o obchodu ve službách (TISA), z níž kvůli obavám o národní rozvoj v září odstoupila Uruguaj, má být utajována ještě pět let po podpisu a Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), které mají s USA podepsat evropské země, zatím neprozrazuje ani lhůtu svého odtajnění.
Zatímco proti TTIP v uplynulých dnech demonstrovalo v Berlíně na čtvrt milionu lidí, stovku lidí policie zatkla na obdobném protestu v Bruselu a přes tři miliony lidí podepsaly petici, která vyzývá EU, aby od TTIP odstoupila, zdá se, že TTIP už je naopak „v běhu“, ačkoli ještě ani nebyla podepsána. V době, kdy v EU eskaluje diskuse o přípustnosti geneticky modifikovaných organismů (GMO) a dvě třetiny států Unie se rozhodně stavějí proti americkému exportu GMO do Evropy, britský deník The Guardian na svém webu upozornil na slova hlavního obchodního poradce Damiena Levieho. Ten na konferenci pořádané „volnotržním“ think-tankem Cato Institute prohlásil, že dovoz „geneticky upravených plodin a chemicky očištěných hovězích mršin byl do EU povolen ještě před uzavřením dohody“. Levie uvedl, že členské státy EU „zintenzivňují testování a schvalování nových geneticky upravených organismů, přičemž až dosud bylo schváleno pět produktů“.
Aktuální studie britské Global Justice Now k tomu dodává, že americká strana už v rámci dojednávání TTIP donutila Evropskou unii zříci se plánovaného zákazu 31 druhů nebezpečných pesticidů, v nichž jsou obsaženy látky způsobující rakovinu a neplodnost. Podobně dopadly regulace kolem nakládání s hovězím obsahujícím kyselinu mléčnou, protože vznikly obavy, že by tato procedura mohla zakrývat užití nehygienických postupů. Zákaz ale neprošel ve výboru pro ochranu veřejného zdraví a bezpečnosti potravin Evropského parlamentu, přičemž „činitelé Evropské komise otevřeně varovali, že pokud by zákaz nebyl zrušen, ohrozilo by to jednání o TTIP“. A stejný konec čekal i evropskou směrnici o kvalitě paliv; nyní tak bude do Evropy moci být dovážena ropa z kanadských dehtových písků, produkt, který je jedním z ekologicky „nejšpinavějších“ na světě.
TTIP spolu s dalšími smlouvami má podle dalších studií navíc v plánu zrušit veškeré dosud veřejné služby v Evropě typu zdravotnictví či školství, přičemž případný podpis dohod povede k tomu, že národní vlády „uzavřením se do liberalizace a privatizace ztratí veškerý politický prostor pro zřizování veřejných služeb podle potřeb společnosti. To vyvolává velké obavy, zda zisk nezruší schopnost těchto služeb působit ve veřejnému zájmu. A navíc, veškeré pokusy vlád tyto zprivatizované služby regulovat, mohou být označena za „překážku v obchodu“ a jako takové zamítnuty.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV