Tomáš Müller: Léčba Putinem

02.11.2015 15:15 | Zprávy

„… dosvědčiti mohu, že Rusové s ostatními Slovany nikoli bratrsky, nýbrž nepoctivě a soběcky smýšlejí. To už jsou mi milejší Maďaři, kteří proti nám bojují otevřeně, než Rusové, přibližující se s jidášským polibkem, aby nás pak strčili do kapsy. Tito pánové počínají všude místo ruský říkati a psáti slovanský, aby pak místo slovanský zas také ruský říci mohli.“ (Karel Havlíček Borovský)

Tomáš Müller: Léčba Putinem
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Historická paralela

Karel Havlíček Borovský byl původně velkým obdivovatelem Ruska a zastáncem myšlenky všeslovanské vzájemnosti. Po několikaletém pobytu v Rusku však zásadně změnil názor. Ačkoliv byl ostrým kritikem poměrů v tehdejším Rakouském císařství, došel Havlíček k závěru, že soužití s Ruskem ve společném státním celku by zdaleka nemohlo být tak idilické, jak si původně představoval a středoevropští Slované, tváří v tvář ruskému nebezpečí, mají podstatně větší šanci na svébytnost v rámci Rakouska.

Aktuálnost Havlíčkových slov bychom si měli připomenout právě nyní, kdy můžeme spatřovat výraznou analogii, pokud si na místo Rakouského císařství dosadíme současnou Evropskou unii. Havlíčkova vizionářská slova by si měli vzít k srdci především všichni ti, kteří z nespokojenosti s politikou Evropské unie hledají alternativu ve spojenectví s Ruskem.

To, že měl Havlíček pravdu, se mnohokráte potvrdilo, když Rusové neváhali sáhnout při prosazování své doktríny omezené suverenity sousedních států k vojenskému řešení. Je s podivem, že navzdory naší vlastní zkušenosti z r. 1968 má u nás alternativa spojenectví s Ruskem relativně velké zastání. Vzácně se na ní shodují tak zvaní konzervativci z okruhu signatářů iniciativy DOST s bývalými i současnými komunisty. Tuto myšlenku velmi často zastávají i čeští náckové.

Otrava propagandou

Zastánci spojenectví s Ruskem kritizují objektivitu našich oficiálních médií při informování o dění na Ukrajině a Rusku. Svou kritiku přitom opírají o nesrovnatelně méně objektivní informace z proruských webů, které pouze interpretují oficiální ruské zdroje. O „objektivitě“ oficiálních ruských zdrojů přitom svědčí každodenní šíření prokazatelně vyfabulovaných zpráv například o situaci na Ukrajině, ale i o událostech u nás. Marně se snažím pochopit ty, kteří věří ruským médiím i po tom, jak referovaly např. o průjezdu americké vojenské kolony přes naše území, o tom, jak jsou u nás vítáni Noční vlci, ale zejména, jak referují o vojenské invazi z roku 1968.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Ostudná protibenešovská výzva politických extremistů (Pithart a spol.)

11:34 Jiří Paroubek: Ostudná protibenešovská výzva politických extremistů (Pithart a spol.)

Na Hlídacím psu se objevila „Výzva: Doplňte k soše Edvarda Beneše tabulku, že zabránil obnově demokr…