Václav Klaus: Mezinárodní měnový fond opět dělá politiku

03.06.2016 11:20

Že se prezident Obama i japonský premiér vměšují do britských (i evropských) záležitostí je sice hloupé, ale jsou to politici. Něco jiného je IMF, Mezinárodní měnový fond. Ten nemá dělat politiku.

Václav Klaus: Mezinárodní měnový fond opět dělá politiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Že se prezident Obama i japonský premiér vměšují do britských (i evropských) záležitostí je sice hloupé, ale jsou to politici. Možná je hypotetický brexit, tato trochu podivná zkratka pro odchod Velké Británie z EU, opravdu zajímá a možná si opravdu myslí, že by ohrozil jejich zájmy. Spíše ale asi ne. Důležitější je pro ně pocit, že je Evropa v klidu a že by brexit tento jejich klid narušil. Asi nevědí, že Evropa v žádném klidu není.

Něco jiného je IMF, Mezinárodní měnový fond. Ten nemá dělat politiku. Že ji jeho šéfka, fanatická obhájkyně Evropské unie paní Lagardeová už dávno dělá (snad největší střet jsem s ní měl na bankovní konferenci ve Frankfurtu v roce 2006), to všichni dávno víme. Ale že ji dělá i ten, kdo by neměl, protože není nastrčeným politickým šéfem této instituce, ale „hlavním ekonomem IMF“, to už považuji za skandál. Američan Maurice Obstfeld řekl, že by „brexit mohl způsobit vážné regionální a globální škody narušením tradičních obchodních vazeb“. K výroku tohoto profesora z univerzity v Berkeley (původně z Harvardu), autora známé učebnice o mezinárodním obchodu dodávám jen několik poznámek:

- brexit nebude (Cameron to nedopustí);

- i kdyby byl, nebude to mít významný dopad na obchod. Velká Británie by určitě i po odchodu z EU zůstala v „evropském hospodářském prostoru“ volného obchodu a celní unie;

- „globální škody“ je výrok nezodpovědného člověka;

- Československo bylo malé, žádné globální efekty nemohlo vyvolat, ale jeho rozdělení nevyvolalo ani efekty regionální (ani v nejbližším okolí) a nic podstatného se nestalo také České republice, ani Slovensku.

Ať se nás Maurice Obstfeld zeptá.

Václav Klaus, 31. května 2016.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: K věčnému míru

11:24 Jan Campbell: K věčnému míru

V mnoha zemích na světě, nehledě na harašení zbraněmi, tisknutí bezcenných dolarů a euro, dodávek zb…