Němci našli nový nástroj, jak se zbavovat přebytku elektřiny, která vzniká v prostředí s velkým množstvím solárních a větrných zdrojů, a přitom nevypínat uhelné elektrárny, které drží systém pohromadě. Elektřinu z uhelných elektráren vyvážejí.
Výběr toho, co se kde spotřebuje, obstará trh. V Německu během dne vítězí obnovitelné zdroje, protože mají nulové náklady na provoz. Když přitom vznikne přebytek elektřiny, cena se zřítí do negativního teritoria. Jinými slovy, neprodává se, ale výrobce naopak platí tomu, kdo se nadbytečného proudu ujme.
Uhelné elektrárny by mohly teoreticky z trhu vyskočit a na nějaký čas vypnout, ale není to tak snadné a trvá to dlouho. Začaly to proto řešit tak, že ve chvílích rostoucí výroby z obnovitelných zdrojů vzrůstá i export z německých uhelných elektráren. Informovala o tom Christine Wörlen, ředitelka poradenské firmy Arepo Consult, která se zabývá transformací energetických systémů.
V Praze vystoupila u příležitosti uvedení české verze Atlasu uhlí, publikace shrnující fakta o tomto palivu i jeho vlivu na klima. Práce vznikla ve spolupráci Heinrich Böll Schiftung, Hnutí Duha a Glopolisu a je volně ke stažení na jejich internetových adresách.
Pokud jde o německé uhelné elektrárny, postupem času se budou zavírat, tedy nejenom ty jaderné, jak předpokládá německá revoluční „změna energetiky“ (Energiewende). Budou je nahrazovat obnovitelné zdroje. Už teď v Německu uspokojují 31 % čisté spotřeby elektrické energie, z toho větrné elektrárny asi 11 procent a sluneční necelých 7 procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Zbraně
Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...
Další články z rubriky

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná
Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…
- 11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?
- 9:07 Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?
- 20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?
- 18:11 Lukáš Kovanda: Dukovany, nebo Kocourkov? Česko může promarnit stovky miliard
- 16:00 Jan Zavřel: „Prospěšnost“ dotací aneb amatérská ekonomie