Největší hurikány všech dob, katastrofální vedra i mrazy, povodně, to všechno lze najít v letošním zpravodajství ze světa, a to globální teplota stoupla teprve o jednoho Kelvina. Můžeme si dovolit dva Kelviny, o kterých se má dohodnout světová klimatická konference OSN, která zahájí už za pár dní v Paříži?
Nejchudší a ostrovní státy se právem obávají, že v takovém případě se jejich území stane neobyvatelným (pokud úplně nemizí pod hladinou) a žádají omezení oteplování na 1,5 Kelvina.
Klimatická opatření by proto měla postupovat mnohem rychleji než dnes. Světová konference COP21 v Paříži (21. „setkání smluvních stran“), která má začít příští týden, tak může být docela dramatická nejen kvůli teroristickým hrozbám. Závazky, se kterými jednotlivé národní delegace přijedou, prostě nestačí, protože při dnešním tempu jsou i ty dva Kelviny iluzí
Rozumně zní názor amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho, že Paříž je jen začátek. Sám to říká proto, že snaha prezidenta Baracka Obamy využít exekutivní pravomoci narazila na neústupnost Kongresu. Spojené státy potřebují jiný Kongres, aby mohly dát jiné sliby. Ale i bez toho je zřejmé, že důležitější než okamžité závazky je spuštění trvalého procesu.
Především jde o to, aby vznikl koordinační orgán OSN, který bude přijaté závazky posuzovat a kontrolovat. Samotné národní závazky se pak musí přizpůsobovat novým vědeckým poznatkům a technologiím. Zadarmo to nebude, a tak se musíme dohodnout taky na tom, kolik to má stát. A kdo to dá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV