Zbyněk Fiala: Teď na ně vystrčili Pelosiovou

03.08.2022 18:22 | Komentář

Návštěva americké předsedkyně kongresové sněmovny USA Nancy Pelosiové na Tchajwanu má stejný geopolitický význam jako předtím podobný kousek českého senátního předsedy Miloše Vystrčila, a sice žádný. Skrývá se však za tím naděje, že toho si voliči nevšimnou.

Zbyněk Fiala: Teď na ně vystrčili Pelosiovou
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Svou vlídnou tvář a slib, že je nikdy neopustí, nabídla Tchajwancům další třetí ústavní činitelka, tentokrát předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová. Její návštěva je srovnatelná s tchajwanským výletem české trojky, předsedy Senátu Vystrčila, byť marná sláva, Američanka je až druhá. To dějiny nezapomenou, i když o nic nejde.

Kratičká noční návštěva předsedkyně většiny Demokratů ve Sněmovně reprezentantů USA, což je třetí osoba v ústavním pořádku federace hned po prezidentu a viceprezidentu, neznamená změnu politiky Spojených států vůči Číně, jak sdělil v dřívějším videorozhovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem americký prezident Joe Biden. Podle listu Washington Post, všichni z prezidentova okolí Pelosiovou od cesty zrazovali. Málo platno, nedala si říct. „S Nancy byly vždycky problémy,“ nechal se slyšet bývalý prezident Donald Trump.

Pelosiová však měla pro tuto cestu velmi vážné důvody, které prostě nelze nijak zamluvit. V jejím kalifornském volebním obvodu tvoří zhruba desetinu voličů Číňané, kteří nejsou nakloněni pekingské vládě. Právě vrcholí sezóna primárek, která radikalizuje členskou základnu, protože listopadové volby do Kongresu hrozí katastrofální prohrou pro Demokraty. Může to posunout do hry mladší a ráznější kandidáty. Mladší? To není při 82 letech předsedkyně sněmovny takový problém. Ale ráznější? Jen se podívejte, co babička umí!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Čína , Fiala , Tchaj-wan , USA , Vaše věc , Zbyněk Fiala

autor: PV

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.