Zdeněk Lanz: Na vojnu ano, či ne?

27.02.2025 15:57 | Komentář
autor: PV

Na úvod si dovolím malý historický exkurz prostřednictvím stránek Ministerstva obrany a Armády České republiky: Po téměř 140 letech skončí v českých zemích letos v prosinci základní vojenská služba. Prezident České republiky Václav Klaus podepsal ve čtvrtek 18. listopadu 2004 zákony, které ruší povinnou základní službu v Armádě České republiky.

Zdeněk Lanz: Na vojnu ano, či ne?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojenská přehlídka na Vítkově

"Obávám se, že profesionalizací armády my všichni ztrácíme něco, co k životu mladých mužů po generace v dobrém i zlém patřilo. Tato zkušenost může dalším generacím v životě chybět," řekl MFD prezident. 

Tehdy naši mladí mužové, kterých se konec povinné „zelené buzerace“ bezprostředně týkal, zřejmě drtivou většinou změnu radostně uvítali, ale později, když o tom lidé začali v klidu přemýšlet, už to tak jednoznačné nebylo. Já sám jsem se domníval, že by nějaký ten měsíc přísnějšího režimu a základního branného výcviku mladým mužům neublížil, ba naopak. Svůj názor jsem vyjádřil např. v dubnu 2017 na Neviditelném psu v článku ARMÁDA: Na vojnu na tři měsíce? (ZDE)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Poplatky

Podle mě je to zrušeni podivné, když to budeme stejné platit my. S tím, že by měli byt od placeni osvobozeni senioři nad 75 už mam vetší problém. Proč jen oni? Navíc teda nechápu, jak to vláda myslí, když je chce vlastně zrušit, ale to není tak úplně dotaz na Vás (nebo mi dokážete odpovědět?), vás s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Když dva obvinění říkají totéž, nemusí to být totéž

12:16 Zdeněk Jemelík: Když dva obvinění říkají totéž, nemusí to být totéž

V posledních dnech jsem zaznamenal rozhořčenou kritiku chování našich orgánů činných v trestním říze…