Beneš (KSČM): Privatizací bytů OKD někdo vydělal miliardy

29.05.2011 7:23

Komentář stínového ministra KSČM pro místní rozvoj Františka Beneše k privatizaci bytů OKD.

Beneš (KSČM): Privatizací bytů OKD někdo vydělal miliardy

Nedávné rozhodnutí Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR, když zamítl žalobu státu na RPG Industries o 30 milionů korun smluvní pokuty, mne nepřekvapilo. Převodem bytového fondu OKD na RPG Byty podle soudu prý nebyla porušena privatizační smlouva. Tímto výrokem bylo jenom potvrzeno to, co jsme vyjadřovali vždy, když se kauza bytů OKD mediálně vracela, přestože to mnozí neradi slyšeli.

Připomínám tedy, že situace byla odstartována usnesením vlády č. 904 a smlouvou o koupi akcií společnosti OKD, a.s., firmou Karbon Invest, a.s., od Fondu národního majetku v roce 2004. Základní příčinou současného stavu byla forma privatizace, která byla k převedení majetkové účasti státu ve firmě OKD použita. Zvolilo ji tehdejší vedení státu. Ta prakticky vylučuje postih a nápravu s odkazem na porušení zákona o cenách i nedovolené podpoře, což jsou kroky, které by byly na místě, pokud by se jednalo o prodej. I to jsme uváděli. A to přesto, že majetek státu, tedy podíl ve firmě, byl „prodán" za cenu poloviční, než byla hodnota 44 000 podnikových bytů! Od počátku jsem upozorňoval, že zdánlivě rázné a hlasité kroky sněmovny a některých poslanců povedou jen k soudnímu výroku, že vše bylo v pořádku. To se nyní stalo.

Od samého počátku bylo také jasné, že žádným způsobem nebude možné přinutit nového vlastníka bytů, aby je prodal, a to ani nájemníkům. Proč by to také dělal, když díky zákonu o jednostranném zvyšování nájemného z roku 2006 inkasuje stovky milionů ročně. Vždyť kdo by prodával slepici, která snáší zlatá vejce! Dokonce věřím, že se nový vlastník chce o byty řádně starat, má k tomu totiž dvakrát více peněz, než postačí bytovým družstvům či SVJ.

Jediným rozumným řešením proto bylo přijmout zákon o sjednávání nájemného, který by zbavil i nájemce bytů OKD strachu, že by o své byty mohli přijít, kdyby požadované nájemné převyšovalo jejich možnosti. Takový zákon poslanci KSČM zatím neúspěšně předkládali v minulém i v tomto volebním období. Každý se může přesvědčit, že jsme navrhovali, aby se nájemné, vyšší než 40 korun z metru čtverečního měsíčně, mohlo zvyšovat pouze o inflaci. V této aktivitě budeme pokračovat. Spoléhat dnes na pomoc Evropské unie je bláhové - majetkové poměry se nezmění a případnou pokutu za chyby státu zaplatíme všichni. Bude-li pokuta uložena firmě, pak ji hravě uhradí z vybraného nájemného a sníží se prostředky na opravy domů...

Jestliže představitelé občanského sdružení BYTYOKD nyní podezírají stát, že spor byl veden jen naoko, pak musím připustit, že v celé kauze je skutečně mnoho pokrytectví. Výsledek, kdy ČR bude hradit i náklady řízení, se dal v našem právním prostředí předvídat. Přestože se ukázalo, že jsme měli pravdu, žádnou radost z toho nemám. Stejným postupem jsme totiž přišli o majetek za stovky miliard. Ty se ale neztratily, někdo vydělal.

František BENEŠ, stínový ministr KSČM pro resort místního rozvoje

Více:

Bobošíková: Prověřte privatizaci OKD. Bez ohledu na kamarádství s Bakalou

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kscm.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michal Hašek (ČSSD): Několik oranžových vět

21:01 Michal Hašek (ČSSD): Několik oranžových vět

Namísto letní prázdninové pohody zmítá českou politikou vnitrokoaliční krize, která má podle mého hl…