Brzobohatá (ČSSD): Situaci samoživitelek můžou zlepšit daňové úlevy a pobídky podnikům

27.10.2011 8:49

V Evropském parlamentu se tento týden odhlasovala zpráva italské lidovecké poslankyně Barbary Matery, která by mohla zlepšit situaci matek samoživitelek. Zprávu podpořila i sociálně demokratická poslankyně Zuzana Brzobohatá, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Brzobohatá (ČSSD): Situaci samoživitelek můžou zlepšit daňové úlevy a pobídky podnikům
reklama

V současnosti je matkami samoživitelkami 5 procent evropských žen. V ČR je tento podíl dokonce 7,5% z celkové populace žen. Jde o skupinu nejvíce ohroženou chudobou. Zpráva se věnuje riziku chudoby a sociálního vyloučení u této skupiny a jejich přenášení na další generace.

Ve zprávě se navrhují mimo jiné "daňové odpisy nebo jiné finanční pobídky podnikům zaměstnávajícím rodiče samoživitele nebo vytvářejícím, provozujícím či poskytujícím služby péče o děti zaměstnanců v místě svého působiště", přístup ke vzdělání, podpora praktického vzdělávání a bydlení. Zpravodajka požaduje, aby v souladu se zásadou rovných příležitostí všechny iniciativy ve prospěch matek samoživitelek byly uplatňovány i na otce samoživitele. Důraz ve zprávě je kladen i na informovanost o antikoncepci jako prevenci před nechtěným těhotenstvím mladistvých žen.

"Jde o to poučit se z dobrých příkladů. Velkým problémem v České republice je například placení výživného. V Dánsku osamělému rodiči výživné platí stát a pak jej eventuálně vymáhá po druhém rodiči. Jednoznačně je chráněn zájem dítěte," vysvětluje europoslankyně Brzobohatá.

Dále čtěte:
Klaus: Evropa budoucnost má, ale ne příliš růžovou
Jednání o krizovém plánu EU "určí" vládě parlament

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSD

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra/Svobodní/Soukromníci: Občané mají právo žít ve svobodné a prosperující zemi

21:25 Trikolóra/Svobodní/Soukromníci: Občané mají právo žít ve svobodné a prosperující zemi

Komentář ka facebookovém profilu k zahájení volební kampaně