Dienstbier: Ministr Pospíšil ohrožuje nezávislost státního zastupitelství

01.08.2011 16:14

Ministr Pospíšil v souvislosti se jmenováním nového vrchního zástupce v Praze neustále opakuje tezi, že jmenování je sdílenou kompetencí nejvyššího státního zástupce a ministra spravedlnosti a že proto před jeho jmenováním je nezbytné dosažení shody. Naposledy v rozhovoru pro Deník ministr ujišťuje, že bez souhlasu nejvyššího státního zástupce nikdo jmenován nebude.

Dienstbier: Ministr Pospíšil ohrožuje nezávislost státního zastupitelství

Tato interpretace zákona je nepřijatelná. Výlučnou pravomoc navrhovat nového vrchního zástupce má nejvyšší státní zástupce. Je to zcela logické, protože nese odpovědnost za řádné fungování celé soustavy státního zastupitelství. Ministr o návrhu rozhoduje. Pokud nevyhoví, měl by své rozhodnutí řádně odůvodnit, nemůže jít pouze o ministrovu libovůli motivovanou např. nesouhlasem jeho spolustraníků nebo "patronů". Ministrova snaha interpretovat zákon tak, že se napřed musí dohodnout na jménu s nejvyšším státním zástupcem a teprve poté může dojít ke jmenování vrchního státního zástupce, je velmi nebezpečná teze.

Ministr se tak snaží přisvojovat si nepřípustnou míru zásahů do personálních otázek státního zastupitelství. Výklad, že ministr milostivě vyhoví pouze předem dojednanému návrhu, by dělal z nejvyššího státního zástupce loutku neschopnou prosadit svou koncepci řízení státního zastupitelství.

Ministr Pospíšil by měl přestat překračovat své zákonné pravomoci, přestat ohrožovat nezávislost státního zastupitelství a začít se chovat důsledně v souladu se zákonem s cílem obnovit značně pošramocenou důvěru v českou justici.

Jiří Dienstbier, stínový ministr spravedlnosti za ČSSD

Čtěte také:

##PROFIL 2370##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…