Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

28.04.2024 22:01 | Tisková zpráva

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Rada vlády), jíž předsedá ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Členové RVVI mimo jiné tajným hlasováním vybrali laureátky a laureáty Ceny vlády nadanému studentovi. Letos poprvé bude tato cena udělena ve třech kategoriích.

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová

Výběr kandidátů na Cenu vlády nadanému studentovi za rok 2023 byl významným bodem 400. zasedání Rady. V letošním roce se sešel vysoký počet kvalitních nominací, radní ocenili, že řada mladých lidí má zájem o vědu a někteří se již v době studia věnují výzkumu. Z celkem 47 doručených nominací navrhli členové Rady vládě jmenovat laureáty ceny Terezu Šustrovou, studentku Gymnázia Brno v kategorii student střední a vyšší odborné školy, Vasila Kostina, absolventa 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v kategorii student v bakalářském nebo magisterském studijním programu, a Markétu Kocmanovou, doktorandku Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v kategorii student v doktorském studijním programu.

„Jsem potěšena, že cenu vlády nadanému studentovi můžeme v letošním roce nově udělit ve třech kategoriích. Navýšení počtu oceněných studentů pokládám za vhodnou motivaci pro mladé lidi se zájmem o vědu a vědeckou kariéru,“ doplnila ministryně Langšádlová.

V rámci jednání byla schválena i nominační výzva k Národní ceně vlády Česká hlava za rok 2024 za mimořádné výsledky vědy a výzkumu, která bude začátkem května zveřejněna na webu ZDE a ZDE.

Kromě toho bylo schváleno stanovisko Rady k Závěrečné zprávě o realizaci Meziresortní koncepce aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 a materiál Analýza stavu výzkumu, vývoje i inovací v České republice a jejich srovnání se zahraničím v roce 2022. Analýza obsahuje zhodnocení hlavních indikátorů vypovídajících o stavu VaVaI v České republice včetně mezinárodního srovnání a zaměřuje se na klíčová témata: systém VaVaI v ČR; finance; lidé ve vědě; výzkumné organizace; výkonnost a efektivita VaVaI a mezinárodní spolupráce.

Závěrem zasedání se Helena Langšádlová rozloučila se členy RVVI a poděkovala jim za spolupráci: „Bylo mi velkou ctí spolupracovat s takovými osobnostmi, jakými jsou členové Rady vlády,“ řekla. Členky a členové RVVI taktéž společně vyjádřili ministryni v demisi své poděkování za vedení Rady a její zásluhy o rozvoj vědní politiky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražák (ANO): Je nejvyšší čas, aby po dvanácti letech došlo v Libereckém kraji ke změně

10:21 Pražák (ANO): Je nejvyšší čas, aby po dvanácti letech došlo v Libereckém kraji ke změně

Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu,…