Dolejš (KSČM): Anticiganismus je také rasismus

16.03.2011 8:56

Komentář Jiřího Dolejše ke kauze Nový Bydžov.

Dolejš (KSČM): Anticiganismus je také rasismus

Východočeským Bydžovem volně prošel pochod příznivců DS-SS.za provolávání xenofobiích hesel. Přesto že muselo být jasné, že budou zneužívat neklid v Novém Bydžově k podněcování rasové nesnášenlivosti, zamířili za policejní asistence do ulice Na Šarlejích, obydlené romskými rodinami.

Tyto nezpochybnitelné rasisty sem přilákal problém, který tato obec s místními Romy má a nejspíš i konfliktní mediální výstupy bydžovského starosty Pavla Loudy. Zajímavé je, že si veřejná moc nevyhodnotila tuto jejich akci jako riziko pro bezpečnost skupiny občanů. A že během pochodu samotného se tvářila, že zjevný anticiganismus skupiny extremistů není veřejným hanobením národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a podněcováním k nenávisti.

V předvečer akce se chlubil ministr vnitra Radek John jak je na vření v Novém Bydžově připraven. Není mi jasné, co tím měl na mysli. Šlo mu snad o eskalaci xenofobní atmosféry nebo o rozptýlení pozornosti veřejnosti a hru na pevnou ruku státu ? DS-SS je jen mutací již zakázané extremistické Dělnické strany. A Bydžov 11.3.2011 byla podle mne nakonec spíš ostuda (a i omyl radnice) - pokud chce veřejná moc takto pokračovat, bude jen hůře. Po severočeském Janovu a východočeském Bydžovu mohou přijít ještě nebezpečnější konflikty.

Postup byl neadekvátní a jednostranný. protože viditelně neonacistická akce byla jako ohlášená chráněna, ale do lidí, kteří se přijeli neonacistům pokojně postavit, se najelo koňmo. Na akci samotné byla provolávána rasistická hesla, prezentovány symboly rozpuštěné Dělnické strany. Také zakázaný Národní odpor se sezval do Bydžova (městský úřad proto dostal výzvu k rozpuštění oznámené akce). Už jen to ukazovalo, že by bylo rozumné aspoň odklonit tyhle nácky jinam a ne do míst obývaných Romy. Ponechat je v původní trase bylo přinejmenším neprozíravé. Potvrzuje to i skutečnost, že nakonec rozdivočelí náckové fyzicky napadli i místní Romy.

Smutnou epizodou se pak stala nebohá farářka Československé církve husitské, která se při statečném hlásání evangelia za klidné soužití vlastně nedobrovolně přiřadila mezi údajné rozbíječe shromáždění „pokojných lidumilů"

Bylo dost důvodů k tomu, aby pochod DS-SS byl umravněn a ne aby si jeho účastníci na svých extremistických provokacích užívali protektorské výsluní. Aureola bojovníků s "cikánským terorem" jen zvýší jejich drzost a zhorší klima v této lokalitě. Porovnejme společenskou nebezpečnost odporu občanů a xenofobiích provokací. Na jedné straně nanejvýš podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy, na druhé straně ale stojí trestné a protiústavní propagování rasové nesnášenlivosti. Zásah z Bydžova pak chudák policejní mluvčí v televizi těžko zdůvodňovala.
Anticiganismus je nepochybně projevem rasismu a snahy udělat z provokujících nácků upřímné vlastence stojící na straně pořádku jsou směšné. Co je varující, že se mnozí odpovědní lidé tváří, že . nechápou smysl nenásilného odporu slušných občanů proti xenofobiím demonstracím. Heslo „Čechy Čechům" je heslo, které jasně směřuje k tomu, aby všichni lidé jiné národnosti byli ze země vyhnáni.

Vzpomeňme otřesný předvolební šot Národní strany z roku 2009, ve kterém bílé ovce vyhánějí černou ovečku ze stáda. Tito náckové se tehdy hájili, že jde o zcela legitimní názor na migrační politiku. Nakonec i jejich nechvalné výroky o "Endlösung" romské otázky prý nebyly o vyhnání cikánů do Indie, ale jen o pomoci romským spoluobčanům koordinovat jejich dobrovolné vystěhovalectví. Snižovat práh citlivosti na podobné věci však přispívá k fašizaci společnosti
V německých Dráždanech nedávno provokace neo-nacistů pro masový odpor opět neprošly. U nás se i v odpovědných funkcích objevují lidé, kteří s oblibou shání laciné politické body tím, že oslovují nízké lidské pudy. Starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory Liana Janáčková a bývalá senátorka se ke svému rasismu poměrně otevřeně hlásila. Nyní by chtěla starostovi Loudovi radit. Takové myšlení ovšem problém v Novém Bydžově nevyřeší.

Sledujeme téma Romové v Bydžově
OBRAZEM Vandas v Bydžově

Dokument:
Podání vysvětlení O. Lišky

Psali jsme:
Pochod Vandase skončil. Jeden Rom byl v bezvědomí
Vandas: Do Bydžova si boxer neberu. Policisté jsou na naší straně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jiří Dolejš - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): O zákonnosti povinného covidového očkování

18:50 Koudelka (Trikolora): O zákonnosti povinného covidového očkování

Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o nařízení povinného covidového očkování vyhláškou podle zákona č…