John: Do občanského průkazu by se nemělo zapisovat rodné číslo, rodinný stav a adresa

21.09.2010 21:06

Projev na 5. schůzi Poslanecké sněmovny 21. září

John: Do občanského průkazu by se nemělo zapisovat rodné číslo, rodinný stav a adresa

Děkuji. Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych uvedl návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění zákona č. 100/2010 Sb., a další související zákony.

Zákonem č. 111/2008 (2009?) Sb. a k němu přijatým změnovým zákonem byl vytvořen právní základ pro systém takzvaných základních registrů. Tento systém zahrnuje čtyři základní registry veřejné správy, ve kterých se budou evidovat základní údaje o fyzických a právnických osobách i orgánech veřejné moci. Tyto registry budou propojeny se všemi ostatními informačními systémy veřejné správy a budou umožňovat sdílení údajů bez nutnosti tyto údaje dále evidovat nebo vyžadovat jejich další ověřování.

Se souhlasem subjektů údajů bude systém umožňovat uvedené sdílení údajů i s informačními systémy v soukromé sféře.

Předmětem navrhovaného zákona je, v návaznosti na aktuální stav přípravy spuštění ostrého provozu základních registrů, upravit některé technické podrobnosti zápisu údajů a jejich poskytování oprávněným subjektům. Navrhované změny by měly přispět k vyšší míře efektivity celého systému v souladu s obecným cílem, zajistit sdílení údajů v informačních systémech veřejné správy a snížit tak významně administrativní zátěž jak pro fyzické a právnické osoby, tak pro orgány veřejné moci.

Předložený návrh obsahuje rovněž novelu zákona o občanských průkazech, podle které by se do občanského průkazu neměly nadále zapisovat údaje o rodném čísle, rodinném stavu a adrese místa trvalého pobytu. Tato změna souvisí se zavedením nového typu elektronicky čitelného občanského průkazu, který bude umožňovat přístup ke všem potřebným údajům o občanovi přímo z informačního systému, ve kterém se tyto údaje vedou. Samotný občanský průkaz bude obsahovat jen základní identifikační údaje.

Úprava by měla přispět k vyšší míře bezpečnosti z hlediska ochrany osobních údajů, neohrožuje přitom dostupnost údajů o občanovi jak pro veřejnou, tak soukromou sféru a neomezuje používání těchto údajů, zejména rodného čísla, pro identifikaci fyzické osoby ve stávajících informačních systémech.

Kromě toho návrh počítá s relativně dlouhým přechodným obdobím, po které se budou údaje do občanského průkazu ještě zapisovat. V případě údaje o rodinném stavu to je až do 1. ledna 2012, v případě údaje o trvalém pobytu až do 1. ledna 2017 a v případě údaje o rodném čísle až do 1. ledna 2020.

S ohledem na technickou náročnost celého systému základních registrů žádám o zkrácení lhůty pro projednání návrhu zákona ve výborech Sněmovny na 30 dnů.

Bude tak získán větší časový prostor pro realizaci navrhovaných změn v jednotlivých technických projektech.

Děkuji vám za pozornost.

Více:
Rath: Ministr John vytáhne lupu a jako Sherlock Holmes vyřeší případ

##MINIPAS 1237##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Snaha mainstreamových médií omezit regulacemi konkurenci na mediálním trhu

21:03 Zahradil (ODS): Snaha mainstreamových médií omezit regulacemi konkurenci na mediálním trhu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke konferenci o svobodě slova.