Roithová: Evropský parlament otevřel přístup k dílům Járy Cimrmana

07.12.2011 11:52

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele přijal včera velkou většinou zprávu o "povoleném užití osiřelých děl", kde Zuzana Roithová působila jako zpravodajka Evropské lidové strany.

Roithová: Evropský parlament otevřel přístup k dílům Járy Cimrmana

Tato legislativa umožní, aby díla neznámých či nedohledatelných autorů a držitelů práv (stále teoreticky chráněných autorským právem, které dává ochranu i 70 let po smrti autora), která jsou ve sbírkách archivů knihoven, muzeí, univerzit a veřejnoprávních vysílatelů, mohla být k dispozici na internetu široké veřejnosti. Pokud se tedy s nadsázkou řečeno nevystopují dědici po Járu Cimrmanovi, nebude známo přesné datum jeho smrti či se neukáže, že jeho díla vznikala pod pseudonymem, bude možné přistoupit k digitalizaci jeho geniálního odkazu.

"Tato legislativa umožní otevřít evropské kulturní dědictví, které je dosud k dispozici pouze za zdmi veřejných institucí. Evropané s přístupem k internetu se dostanou i z malé vísky k pokladům národních knihoven 27 členských států či si budou moci na dálku studovat materiály univerzit v Oxfordu či Cambridgi. Tato legislativa je potřeba i s ohledem na světovou konkurenceschopnost EU, jelikož má pomoci projektu evropské digitální knihovny Europeana, která by jinak byla pozadu za konkurenčním projektem Google Books. EU přistoupila k harmonizovaným pravidlům, a proto evropští občané budou mít jednoduchý přeshraniční přístup ke zhruba 3 milionům osiřelých knih, což je 13 % ze všech autorskoprávně chráněných knih a 200 000 osiřelých filmů. Národní knihovny totiž mají ve svých sbírkách za posledních 150 let 30 - 40 % osiřelých děl," říká Zuzana Roithová, která se dlouhodobě v Evropském parlamentu specializuje na oblast pravidel pro digitální prostředí.

 "Na základě mých pozměňovacích návrhů Výbor přijal i možnost digitalizace pro část z desítek tisíc osiřelých fotografií, které původně Komise vyjímala z rozsahu návrhu. Přitom mezi fotografiemi v archivech je až 90 % osiřelých fotografií. Rovněž jsem prosadila pravidla, která usnadní situaci s digitalizací v ČR, aby dotčené instituce nemusely provádět nadbytečná vyhledávání autorů daných děl na celém území např. bývalého Rakousko-Uherska či Československa, ale jen ve státě, který je s dílem nejvíce spojen na základě jazyka či místa vydání apod. Spolu s kolegy jsme také umožnili komerční využití osiřelých děl, které by mohlo přinést do knihoven a dalších institucí další finanční prostředky, které budou moci použít na plnění svých cílů. Věřím, že pozměněnou legislativu schválí Právní výbor Evropského parlamentu a Rada EU," dodává česká europoslankyně.

Dále čtěte:
Roithová: Přistoupení Chorvatska k EU vítám. Zachovají se stejně i čeští politici?
Roithová (KDU-ČSL): Odsuzuji hrůzný masakr Křesťanů v Egyptě 

##PROFIL 3351##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Roithova.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krajča (KSČM): Účelovost vládou prosazovaných změn volebních zákonů je zcela zjevná

4:31 Krajča (KSČM): Účelovost vládou prosazovaných změn volebních zákonů je zcela zjevná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korespondenční volbě