Facka na sále? Zdeněk Zbořil: Pavel Novotný se dotkl citů obětí války. Neuvědomuje si, že...

02.12.2019 9:50 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „S jakou historií by se měli v Rusku vyrovnat? S historií spálené země?“ Politolog Zdeněk Zbořil v dnešním Rozjezdu komentuje rozruch, který způsobil nejen svým záměrem vybudovat vlasovcům pomník starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. „Nevím, zda si je pan Novotný vědom, že toto téma bude v jeho životě přítomné velmi dlouho a že nezůstane bez odpovědi, která pro něho zřejmě bude nepříjemnější než vzrušená slova mluvčí MZV RF.“ Podle Zbořila Novotný vstoupil na bitevní pole, o kterém si myslí, že se na něm vyhrává. „Ještě chybí heslo ‚Novotný na Hrad!‘ a o svou budoucnost by se mohl začít obávat i generál Petr Pavel, anebo pan doktor Hilšer.“

Facka na sále? Zdeněk Zbořil: Pavel Novotný se dotkl citů obětí války. Neuvědomuje si, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS plánuje ve své městské části vybudovat pomník vlasovcům a vzbudil tím pořádný rozruch. „Dovolím si doporučit článek historika Jana Rychlíka ze sobotních Lidových novin. Je objektivní, uvádí snadno ověřitelná data a připomíná, jak se ke svým dezertérům za druhé světové války chovalo nejen velení Rudé armády, ale i spojenci. Ti všichni je odsuzovali a popravovali za zradu a zběhnutí. A to nemluvíme ani o německých dezertérech, kteří byli v posledních dnech druhé světové války na místě a bez soudu popravováni. Dokonce i diskuse o tom, zda byli obětí nebo hrdiny světové války, trvaly skoro půl století a ještě dnes se vracejí jako sporný problém,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil.

„Když pan starosta chce opravovat historii, snad by si mohl rozšířit své historické vzdělání o dějiny Varšavského povstání v roce 1944 a zeptat se svých možných polských přátel, zda se tam nebude uctívat účast vlasovců při jeho krvavé likvidaci. Nebo dokonce i na jiných místech, nemusí to být jen ve Varšavě, a odhalovat jim nějaký memoriál,“ dodal.

Zároveň Zbořil podotýká: „Když už chceme argumentovat německo-sovětským paktem z léta 1939, mohli by si na řeporyjské radnici zjistit, proč k němu došlo až rok po podpisu mnichovské smlouvy čtyřmi evropskými mocnostmi bez Sovětského svazu a zda také sovětsko-polské vztahy neovlivnila německo-polská smlouva o neútočení z roku 1934 (za Německo podepsaná nám dobře známým Konstantinem von Neurathem, za Poláky Józefem Lipskim). Pak by možná i vraždění v roce 1940 v Katyni, ale i na dalších místech sovětského záboru viděli v širších souvislostech.
Pokud jde panu starostovi o novou interpretaci historie druhé světové války,  je to jistě záslužné, ale mohl upozornit i naše západní spojence v NATO, že také oni svého ‚spojence‘ z východu tolerovali až do prvních let studené války. A mohli by na řeporyjský památník přispět. Alespoň morálně. Aby to nevypadalo, že pracují ve mzdě a ve prospěch protičeské ruské propagandy.“

Vlasovci jsou rozporuplní tím, že za 2. světové války se přidali k nacistickému Německu. „Příběh vlasovců je dostatečně znám. Ano, byli to váleční zločinci, ale co to má společného s těmi třemi dny, co se odehrávaly v roce 1945? Vlasovci jeli 5. května za Američanama, ale vyslyšeli volání českého rozhlasu a odbočili do Prahy,“ poukázal starosta Novotný v Epicentru vysílaném na Blesk.cz.

„Někdy zapomínáme, že Pražské povstání bylo z vojenského hlediska bojem o mosty přes Vltavu a snahou otevřít si ústupovou, nebo spíš útěkovou cestu směrem na Rokycany a Plzeň. Proto se ještě po 9. květnu 1945 objevovaly pozůstatky tzv. vlasovců, kteří tudy mohli neozbrojeni přecházet do amerického zajetí. To, že byli většinou okamžitě vydáváni zpět do rukou Rudé armády a většinou bez soudu popravováni, bylo na konci války běžné i na jiných místech. O milosti pro řadové vojáky nerozhodovalo to, že v Řeporyjích stejně jako u Slivence (Milína) ještě 11. května 1945 bojovali na správné nebo nesprávné straně. Prominutí se dostávalo jen vysokým kapacitám nacistického režimu, u kterých nevadilo, že je bylo možné považovat za válečné zločince. Pan starosta má pravdu, ‚jeli za Američanama‘, ale svou cestu si pracně hledali a dost často nenacházeli,“ komentuje Zbořil.

„Vzhledem k citované Úmluvě o nepromlčitelnosti válečných zločinů…“

Podle ruského velvyslanectví by pomník byl porušením mezinárodních závazků Česka vyplývajících z Úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová vše označila za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci fašismu.

„Vzhledem k citované Úmluvě o nepromlčitelnosti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti má mluvčí MZV RF pravdu, ale jistě i ona dobře ví, že v letech studené války a vlastně dodnes se tato Úmluva používá jako politický pamflet, i když s oporou v mezinárodním právu,“ uvedl politolog. „Mnohem vážnější je, že se dotýká citů obětí druhé světové války a jejich pozůstalých. Nevím, zda si je pan Novotný vědom, že toto téma bude v jeho životě přítomné velmi dlouho a že nezůstane bez odpovědi, která pro něho zřejmě bude nepříjemnější než vzrušená slova mluvčí MZV RF,“ dodal. 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že jde o věc samosprávy, za kterou nijak nemůže rozhodovat vláda.

„Pan Petříček má pravdu, o osudu pana starosty a hodnocení jeho výroků a chování vláda nemůže rozhodovat, ale když dokážeme posoudit na úrovni soudní, že šestnáctiletý adolescent má na hrudi nebo paži vytetovaný německý železný kříž 1939 či dvojitou vítěznou runu SS a soudit ho za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačování práv občanů, pak by se Policie ČR, státní zastupitelství a soudy ČR mohly zamyslet. A také, ve spolupráci s početnými vysokoškolsky vzdělávanými ‚extremistology‘, by se neměly zabývat tím, že vysoký činitel místní samosprávy a člen významné politické strany by mohl být třeba jen zdvořile otázán, jak to s reprezentací své obce a své strany myslí,“ komentuje Zbořil.

V pořadu Události, komentáře České televize se pak k celé věci vyjádřil historik Pavel Žáček a historik a člen ČSSD Tomáš Řepa. „To téma jako takové si nějakou připomínku zaslouží, možná právě i trochu ta hysterická reakce, nebo ne asi trochu, ale vyloženě hysterická reakce i z toho ministerstva zahraničí Ruské federace ukazuje na to, že spíš oni se nevyrovnali ještě s tou minulostí,“ zmínil mimo jiné Řepa.

„Nevím, zda oba pánové historici si představují, s jakou historií by se měli v Rusku vyrovnat. S historií spálené země a 28 milionů mrtvých? Viděli třeba Piskarjovský hřbitov, kde jsou pohřbeny oběti blokády Leningradu? Umějí si představit ruiny 2,5milionového Stalingradu? Takových míst jsou v Rusku stovky a měli by být ve svém poradenství zdrženlivější, aby se jich jednou někdo nezeptal, jak i oni se vyrovnali se svou minulostí?“

Dopis Putinovi? „Trochu mi to připomíná obraz Ilji Repina“

Starosta městské částí Praha-Řeporyje napsal v této záležitosti dopis Vladimiru Putinovi, ve kterém prezidentovi Ruské federace prostě sděluje, že se s ním o věci nemíní bavit. „Nebudeme o našem záměru zbudovat jim (vlasovcům) pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat, a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv,“ stojí v dopise. „Vy karikatury sebe sama s atomovým kufříkem za zadkem a hlavou plnou vodky a černého svědomí,“ zakončil pozdravem dopis adresovaný „Jeho Excelenci Vladimiru Vladimiroviči Putinovi, prezidentu Ruské federace“.

„Trochu mi to připomíná obraz Ilji Repina Záporožští kozáci píší list tureckému sultánovi. Rozverní, trochu přiopilí kozáci, symbol ruské svobodomyslnosti, píší posměšný list, který historii příliš nezměnil. Autor si ho vážil téměř jako revolučního symbolu volnosti, rovnosti a bratrství, pracoval na něm mnoho let, ale nakonec se manifestem nestal. Obraz koupil do svých sbírek samotný car a Repin byl bohatě odměněn,“ uvedl Zbořil.

„Pan Novotný list odvezl na obecní multikáře před vyslanectví v pražské Bubenči, kde zdá se, nevzbudil patřičnou pozornost. Proto se ho ujala svobodomyslná média a rozšířila jej včetně trochu urážlivých slov na adresu ruského prezidenta. Přepokládám, že osud autora řeporyjského dopisu bude podobný jako osud Repinova obrazu. Jen se asi nedovíme, v které hlavě je více vodky. Pana Novotného nebo ruského prezidenta?
Česká diplomacie asi bude mít dost práce, aby nám to zjistila, nebo alespoň naznačila. Protože jak víme i z naší vyrovnané a srovnané minulosti – každá sranda něco stojí,“ dodal.

Místopředseda SPD Radim Fiala vše zhodnotil na sociální síti takto: „Starosta Řeporyjí Novotný píše urážlivý dopis prezidentu Putinovi a chce postavit pomník vlasovcům. Pan Novotný má vše prokalkulováno. Potřebuje se zviditelnit, a tak si vybral téma, které je politicky a mediálně atraktivní. Musíme být protiruští, jinak ohrožujeme pořádek v EU. Pan starosta nasadil tvrdou notu a samozřejmě doufá v politickou kariéru. Musíme být proti Číně a proti Rusku. To je politický požadavek, kterému se dnes tleská.“ Za pár let budeme podle Radima Fialy s politickou diplomacií pana Novotného obchodovat jak s Čínou, tak s Ruskem pouze přes Německo. „Za politickou válku s Ruskem a Čínou zaplatíme. Doufám, že jen penězi,“ konstatuje místopředseda SPD Radim Fiala. „Ano, v jejich řadách byli nešťastníci hledající záchranu života, ale také masoví vrazi vraždící v řadách Waffen SS a spolupracovníci protipartyzánských komand gestapa. Pane starosto, jste uboze trapná politická kategorie. Až jednou napíšou, že některý politik pro upoutání médií a voličů snědl vlastní hovno, jsem si téměř jist, že v článku bude vaše jméno,“ dodal.

„Pan Fiala jen shrnul názor mnoha těch, kteří už na citové pohnutí pana starosty reagovali podobným vzrušením. Na druhé straně se na mnoha sítích objevily názory, že má pan Novotný pravdu. Takže zase někdo ‚rozděluje‘, teď jen rychle najít někoho, kdo by to mohl být. Prezident ani předseda vlády to asi nebudou, ale někdo by se jistě dal z poškozování zájmů České republiky v zahraničí obvinit, nebo jen pomluvit. Já předpokládám, že ruští politici, diplomaté a vojáci mají delší paměť, než si u nás doma myslíme, a tak se nechme překvapit. Asi zas tak moc dlouho nebudeme muset čekat,“ popisuje Zbořil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Proč jste vlastně kandidovala do EP?

Dobrý den, neustále jste tvrdila a tvrdíte, jak chcete v EP hájit zájmy občanů, hlavně teda těch mladých, ale přitom chcete být eurokomisařkou. Proč jste tedy vlastně kandidovala do EP a myslíte to, co říkáte vážně? Já to třeba chápu tak, že EP je pro vás jen pojistkou, abyste nějakou funkci měla, k...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

13:24 Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA V posledních dnech se v globálních rozměrech děje něco, o čem nejsme dobře in…