Facka na sále? Zdeněk Zbořil: Pavel Novotný se dotkl citů obětí války. Neuvědomuje si, že...

02.12.2019 9:50 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „S jakou historií by se měli v Rusku vyrovnat? S historií spálené země?“ Politolog Zdeněk Zbořil v dnešním Rozjezdu komentuje rozruch, který způsobil nejen svým záměrem vybudovat vlasovcům pomník starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. „Nevím, zda si je pan Novotný vědom, že toto téma bude v jeho životě přítomné velmi dlouho a že nezůstane bez odpovědi, která pro něho zřejmě bude nepříjemnější než vzrušená slova mluvčí MZV RF.“ Podle Zbořila Novotný vstoupil na bitevní pole, o kterém si myslí, že se na něm vyhrává. „Ještě chybí heslo ‚Novotný na Hrad!‘ a o svou budoucnost by se mohl začít obávat i generál Petr Pavel, anebo pan doktor Hilšer.“

Facka na sále? Zdeněk Zbořil: Pavel Novotný se dotkl citů obětí války. Neuvědomuje si, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS plánuje ve své městské části vybudovat pomník vlasovcům a vzbudil tím pořádný rozruch. „Dovolím si doporučit článek historika Jana Rychlíka ze sobotních Lidových novin. Je objektivní, uvádí snadno ověřitelná data a připomíná, jak se ke svým dezertérům za druhé světové války chovalo nejen velení Rudé armády, ale i spojenci. Ti všichni je odsuzovali a popravovali za zradu a zběhnutí. A to nemluvíme ani o německých dezertérech, kteří byli v posledních dnech druhé světové války na místě a bez soudu popravováni. Dokonce i diskuse o tom, zda byli obětí nebo hrdiny světové války, trvaly skoro půl století a ještě dnes se vracejí jako sporný problém,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil.

„Když pan starosta chce opravovat historii, snad by si mohl rozšířit své historické vzdělání o dějiny Varšavského povstání v roce 1944 a zeptat se svých možných polských přátel, zda se tam nebude uctívat účast vlasovců při jeho krvavé likvidaci. Nebo dokonce i na jiných místech, nemusí to být jen ve Varšavě, a odhalovat jim nějaký memoriál,“ dodal.

Zároveň Zbořil podotýká: „Když už chceme argumentovat německo-sovětským paktem z léta 1939, mohli by si na řeporyjské radnici zjistit, proč k němu došlo až rok po podpisu mnichovské smlouvy čtyřmi evropskými mocnostmi bez Sovětského svazu a zda také sovětsko-polské vztahy neovlivnila německo-polská smlouva o neútočení z roku 1934 (za Německo podepsaná nám dobře známým Konstantinem von Neurathem, za Poláky Józefem Lipskim). Pak by možná i vraždění v roce 1940 v Katyni, ale i na dalších místech sovětského záboru viděli v širších souvislostech.
Pokud jde panu starostovi o novou interpretaci historie druhé světové války,  je to jistě záslužné, ale mohl upozornit i naše západní spojence v NATO, že také oni svého ‚spojence‘ z východu tolerovali až do prvních let studené války. A mohli by na řeporyjský památník přispět. Alespoň morálně. Aby to nevypadalo, že pracují ve mzdě a ve prospěch protičeské ruské propagandy.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…