Zkušený politický harcovník Kroupa originálně o Babišovi: Vše je jinak. Nemá jistého nic

03.04.2014 11:14 | Zprávy

ROZHOVOR Sebevědomí ministra financí Andreje Babiše a obava sociálních demokratů plynoucí z růstu podpory hnutí ANO se čím dál víc dere na povrch. Předseda hnutí ANO se chová jako šéf vládního týmu, mluví i do resortů, které jsou v kompetenci koaličních partnerů. Ale bývalý politik, dnes vysokoškolský pedagog Daniel Kroupa upozorňuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že pád vládní koalice a předčasné volby by vůbec nemusely vyústit v nadvládu ANO a křeslo premiéra by nemuselo čekat na majitele Agrofertu.

Zkušený politický harcovník Kroupa originálně o Babišovi: Vše je jinak. Nemá jistého nic
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

„Po mimořádných volbách, jak jsme dosud viděli, se věci odvíjejí úplně odlišně, než si politici naplánují. Ono to může být, že když se dva perou, vítězí třetí. A přiznám se, že ti třetí, kteří stojí stranou, si opravdu u moci nepřeji,“ prohlásil politolog.

Vidíte po volbě slovenského prezidenta u našich sousedů nějakou paralelu s chováním českých voličů?

Slovenští voliči se zachovali v prezidentské volbě zcela odlišně od voličů českých. Volili alternativu k politickému uskupení, které ovládá Slovensko už sedm let. A volili alternativu nestranickou. Problém je, že pan Kiska není politicky vyhraněnou osobností a teprve budeme zjišťovat, jaké jsou jeho politické priority. V případě Miloše Zemana každý, kdo ho volil, věděl, na čem je.

Ale když srovnáme rozhodování slovenských voličů v prezidentské volbě a českých voličů při podzimních sněmovních volbách, nezachovali se podobně, když zřejmě zklamaní z chování tradičních stran dávali podporu podnikatelům, kteří se dosud v politice neangažovali?

I na Slovensku se projevuje rostoucí nechuť k stávajícím politickým stranám a hledají lidi, kteří něčeho dosáhli mimo politiku.

Na Slovensku uspěl bývalý podnikatel a filantrop Andrej Kiska, v Česku zase úspěšný podnikatel Andrej Babiš. Mají mnoho společného, oba pocházejí z byznysu, vybudovali úspěšné firmy, zbohatli a pak se rozhodli vstoupit do politiky, vlastně oba jsou i slovenské národnosti. Vidíte mezi nimi i nějaké rozdíly?

Mezi nimi je spousta rozdílů. Jako hlavní rozdíl vidím, že pan Kiska skončil s podnikáním a věnuje se v posledních letech charitativní činnosti, a to takové, se kterou se může setkat každý občan. Tahle dimenze našim podnikatelům vstupujícím do politiky naprosto chybí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Spojování SPD, PRO a dalších

Dobrý den pane Okamuro, v návaznosti na Vaše poslední vyjádření na Primě k další spolupráci s národně-konzervativnimi stranami, mám dotaz. Řekl jste, že do voleb nepůjdete jako koalice, ale že nabídnete místo na kandidátce. To ve mně vzbuzuje otazníky. Vyzýval jste ke spojování, abyste porazili koal...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ať sem Fiala nejezdí. Erik Best tuší, co čeká premiéra před volbami od vlastních

17:35 Ať sem Fiala nejezdí. Erik Best tuší, co čeká premiéra před volbami od vlastních

Petr Fiala se snažil budovat si vlastní kult a to se mu může vymstít. PL to řekl politický pozorovat…