Co se stane herci, který nemůže hrát? Spisovatel nabízí pohled do koronavirem otřesené umělecké sféry

29.09.2020 18:55 | Zprávy

ROZHOVOR „Teď se to obrátilo. Jako všechno u nás se koronavirus zpolitizoval. Ustupovalo se jedné, ustupovalo se druhé straně a varování skutečných odborníků zůstávala upozaděna. Je zřejmé, že ten tlak na vládu byl tak silný, že se asi začalo rozvolňovat dřív, než mělo. To vláda evidentně podcenila, a tak se to rozjelo po dovolených,“ komentuje poslední dění spisovatel Jiří Kimla. A přidává pohled z umělecké branže, kterou pandemie velmi omezuje. Podle něj je to stejné jako se sportovci – kromě peněz klesají umělcům i výkony.

Co se stane herci, který nemůže hrát? Spisovatel nabízí pohled do koronavirem otřesené umělecké sféry
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

Minule jste chválil vládu za opatření a kroky v době koronavirové krize. Je jasné, že ta stále nekončí. Z premianta Evropy se Česká republika dostala do pozice zemí s nejhorším průběhem v Evropě. Jak si podle vás vede nyní?

Upřímně jsem se zaradoval, jak je Česko vybaveno experty. Dennodenně se na obrazovce i v dalších médiích zjevují odněkud z nebe spadlí odborníci na všechno, na covid obzvláště. Zkoušel jsem se prohrabat dostupnými lékařskými články a dosavadními studiemi. Ne všichni hovoří řečí stejného kmene. Když jsem si to ale srovnal, nikdo nezpochybňuje, že se jedná o zákeřnou a hlavně nevypočitatelnou potvoru, u níž nejsou vyloučeny pozdější následky, jako jsou onemocnění mozku, srdce, plic nebo tkání. A to i u lidí, kteří prodělali lehkou formu nákazy.

Vláda ten první nástup zachytila včas. V Itálii byly vydány statistiky, že v době pandemie vzrostla smrtnost o třicet procent. Ta čísla moc oblafnout nejdou, statistika je statistika. Takže je dobře, že ten nástup byl u nás podchycený.

Teď se to obrátilo. Jako všechno u nás se koronavirus zpolitizoval. Ustupovalo se jedné, ustupovalo se druhé straně a varování skutečných odborníků zůstávala upozaděna. Je zřejmé, že ten tlak na vládu byl tak silný, že se asi začalo rozvolňovat dřív, než mělo. To vláda evidentně podcenila, a tak se to rozjelo po dovolených. Nebudu, ani nechci vládu hodnotit. Moje hodnocení by vycházelo z emocí, a tím by ztratilo jakoukoli výpovědní hodnotu.

Roušky nosíme ve všech budovách a uzavřených prostorách. Pravidla se neustále mění, nyní došlo na další omezení barů a restaurací i kulturních akcí. Sám v kulturním oboru působíte, jak to zvládají umělci kolem vás?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

13:39 BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

Už stříhám metr, kdy tato hrůza skončí, říká někdejší diplomat a poslanec SPD Jiří Kobza o zahraničn…