V poslední době sledujeme „kauzu Írán“, ve které několik novinářů sdílí informace, údajně pocházejících od tajných služeb, o stycích bývalého prezidenta Klause a dvou europoslanců se zástupci Íránu. Jak na vás celá kauza působí?
Přiznám se, že dost podivně. Že by naše „tajné služby“ (a která to asi byla?) přestaly být tajné a staly se zdrojem informací pro aktivisty, kteří se snaží najít něco (cokoliv) na čelné představitele opozičních stran, z čeho by se v médiích dala našlehat jakkoliv nesmyslná aféra?? Nevím, z čeho vychází, ani o tom, že by existoval nějaký „zákaz“ mluvit či stýkat se nějakými diplomaty nebo dokonce nějaká „černá listina“, seznam těch, se kterými nesmíme mluvit. Navíc osobně nechápu, co je těm aktivistům do toho, s kým se politici stýkají, když neběží (aspoň pokud vím) žádné vyšetřování, a i pak by to bylo věcí státních orgánů? Působí to na mne jako výraz zoufalství proponentů současného establishmentu, kterému se propadá půda pod nohama a který si odmítá připustit, že volby mohou dopadnout i jinak, než by si přáli.
Nemůžu ale ani vyloučit, že jde o indikaci závažného porušení zákonů ze strany některých bezpečnostních složek (únik informací ze spisu), které se čím dál víc zapojují do politického boje a snaží se ovlivnit politickou a volební soutěž ve prospěch Fialovy koalice. To vyvolává obavy, že situace bude do voleb eskalovat. Nové paragrafy do trestního zákoníku si už na to koalice prosadila. Otázkou bude, jak se k tomu postaví justice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo