Boskovice: Bezpečnější cesty do školy? Agentura předává městu klíčovou dopravní studii

02.03.2024 16:29 | Tisková zpráva

Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG úspěšně ukončuje pilotní projekt Bezpečně do škol v Boskovicích. Výsledkem pilotního projektu je dopravní studie, která navrhuje řešení pro lepší bezpečnost dětí na cestách do školy.

Boskovice: Bezpečnější cesty do školy? Agentura předává městu klíčovou dopravní studii
Foto: regionboskovicko.cz
Popisek: Boskovice

Bezpečnost dětí je téma, které trápí rodiče i pedagogy v celé České republice. Agentura JINAG proto oslovila 450 jihomoravských škol s dotazníkem o bezpečnosti dětí na silnicích. Z výsledků vyplývá, že 150 škol aktivně řeší špatnou dopravní situaci. „Zaujal nás program Bezpečné cesty do školy, proto jsme se rozhodli na něj navázat a rozšířit ho i na jižní Moravu. To se nám podařilo ve spolupráci s organizací Pěšky městem, která nám metodicky a odborně pomohla, abychom mohli program implementovat, ” sděluje ředitel agentury JINAG Patrik Reichl.

Pro pilotní testování tohoto projektu agentura JINAG zvolila Mateřskou školu, základní školu a praktickou školu Boskovice. „Do programu Bezpečně do škol v JMK jsme se zapojili velice rádi. Vzhledem k tomu, že vzděláváme žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, je naším prvořadým úkolem zajistit žákům bezpečnou cestu do školy a ze školy,” říká ředitelka školy Jana Bousková.

Cílem samotného projektu v Boskovicích bylo nejen nalézt efektivní řešení, ale také šířit osvětu a zapojit do akce všechny zúčastněné strany. Školáci, rodiče, zástupci školy a města i dopravní experti a policie – všichni měli společný cíl: zajistit dětem bezpečné a pohodlné cesty do školy. V prvním kroku děti kreslily do mapy trasy, kterými pravidelně chodí do školy, a označovaly místa, kde se cítí ohroženy. Následoval monitoring dopravy, během kterého děti spolu s učiteli a dopravními inženýry zaznamenávaly dopravní přestupky a další problematické jevy.

„Sami žáci se zapojili do projektu a vyhledávali nebezpečné a problémové lokality. Nejenže jsme tímto projektem zvýšili u žáků povědomí o správném chování v různých náročných dopravních situacích, ale žáci využili i vlastní zkušenosti a snažili se je převést do praxe. Žáci i celý pedagogický sbor předpokládají, že alespoň některé z navržených variant dopravní studie budou naplněny,” říká Ivana Staffová, zástupkyně ředitelky z boskovické školy.

Pilotní projekt hodnotí také učitelé Aleš Vacula a Monika Letfusová: „Projekt byl pro žáky přínosný zejména v oblasti dopravní výchovy. Ukázal žákům nebezpečná místa na silnicích při jejich přechodu do školy. Motivoval je pracovat na projektu, aby se situace v okolí školy zlepšila pro jejich bezpečnost. Akce spojené s projektem pro žáky byly zábavné a naučné.”

Získaná data pomohla k vytvoření dopravní studie a následnému návrhu konkrétních opatření. Mezi opatření, která se dají realizovat v horizontu jednoho roku, patří například snížení rychlosti nebo vybudování parkovacích míst K+R. Dlouhodobá vize zahrnuje úpravy křižovatek, zřízení přechodů a celkové zklidnění dopravy. „Jsem moc rád, že jsme byli součástí pilotního projektu. Ve spolupráci s kolegy budu usilovat o to, aby naše úsilí nezůstalo pouze na papíře, ale aby byly naše nápady a návrhy převedeny do života,” dodává místostarosta Boskovic Lukáš Holík.

„Úspěšný pilotní projekt Bezpečně do škol v Boskovicích je inspirativním příkladem pro další města a obce. Ukazuje, že s aktivním přístupem je možné dosáhnout trvalého zlepšení v oblasti bezpečnosti a komfortu dětí na cestě do škol. Zvyšuje také zájem dětí a rodičů o veřejný prostor v okolí školy, podporuje samostatnost dětí v provozu a také je učí vnímat dopravní rizika a chovat se zodpovědně,” uzavírá doménový specialista pro mobilitu Jan Tichý.

Do programu Bezpečně do škol v JMK se mohou proto zapojit i ostatní školy, města či obce, které chtějí podpořit bezpečný a udržitelný životní styl dětí. V agentuře JINAG proto vznikl průvodce, který zájemcům pomůže projít celým procesem. Tento manuál je dostupný na oficiálních stránkách www.jinag.eu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cheb: Rekonstrukce školního hřiště 5. ZŠ

22:28 Cheb: Rekonstrukce školního hřiště 5. ZŠ

Hřiště bude doplněno o venkovní workout, vrh koulí, skok do výšky a dálky, basketbalové koše a sklad…