Že moderní válka není jen záležitostí vojáků na frontách, ale významně ovlivňuje i životy civilistů v zázemí, zachycují dvě výstavy, které připravilo Moravské zemské muzeum.
V Dietrichsteinském paláci byla 18. června zahájena výstava Domov za Velké války, která představuje Brno v den atentátu, nabízí informace o Červeném kříži v době války, zachycuje počátky perzekuce českého obyvatelstva a vojáků a předvádí válečnou propagandu a patriotismus. Pozornost je věnována také upisování válečných půjček, zřízení fondů pro vdovy a sirotky po padlých vojínech a výrobkům vojáků na frontě a zajatců v táborech a také řádění španělské chřipky, která dovršila válečnou apokalypsu. Představeni jsou i spisovatelé a umělci ve válce – výstavu otevírá symbolická „kompozice“ děla otočeného hlavní ke slavné Štursově soše Raněného – a součástí expozice je rovněž skutečné polní kino s rámem z březových kulatin.
„Není to výstava o zbraních a o válčení, ale hlavně o dopadu války na člověka – vojáky i civilní obyvatelstvo. Návštěvníci se zde setkají např. s dokumenty, které ještě nikdy nebyly vystaveny, a objeví se i takové kuriozity jako nouzová jednorázová papírová ponožka,“ uvedl autor výstavy Vlastimil Schildberger ml. K vidění jsou dále osobní věci následníka trůnu i vévodkyně z Hohenbergu, pistole použitá při atentátu, vyznamenání s dekrety Františka hraběte Harracha, uniformy a zbraně z 1. světové války, vojenská chirurgická souprava, deník vojáka z italské fronty, dobové vyhlášky, letáky, plakáty, dobové noviny, potravinové lístky, dobové fotografie apod. Objevují se interaktivní prvky – zájemci si mohou vyzkoušet psaní pohlednice z fronty ve vojenském bunkru za zvuků detonací z nedaleké fronty.
Ti nejbezbrannější…
Svět zázemí, z něhož se vojáci rekrutovali, a útrapy každodenního života těch, kteří na ně čekali, představí od 25. června komorní výstava v kapli Paláce šlechtičen nazvaná Ustrňte se nad osudem válečných vdov a sirotků. „Vystaveny budou všední předměty a upomínky, jejichž předností je vazba na konkrétní osoby. Přinášíme pohled na válku z pozice těch, kteří zůstali v zázemí – žen, dětí, starých lidí,“ přiblížila cíl výstavy její autorka Hana Dvořáková.
Projekt je rozdělen do tří pasáží mapujících vyhlášení války („Když jsem mašíroval…“), odvod na frontu, následně obavy o válčící vojíny a průvodní jevy v zázemí postiženém bídou („Milý manželi…“), v závěru pak tragický dopad válečných událostí do života v podobě fenoménu válečných vdov a sirotků („Ustrňte se nad osudem válečných vod a sirotků…“).
Dětské muzeum MZM připravilo k výstavám doplňkový výukový program pro základní a střední školy, pro veřejnost se připravuje cyklus přednášek.
Obě výstavy potrvají do 31. prosince 2014.
Moravské zemské muzeum také vydalo knihu Hany Kraflové Dopisy z války – Lev Blatný Zdence Klíčníkové 1915–1917, která umožňuje nahlédnout do vztahu dvou mladých lidí, jejichž společnou budoucnost přerušila první světová válka.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


