Hradec Králové: Na Hučáku probíhá zpětná montáž soustrojí

18.06.2019 12:26

Malá vodní elektrárna Hučák v centru Hradce Králové prochází od loňského roku generální rekonstrukcí. Francisovy turbíny byly poprvé uvedeny do provozu před více jak sto lety. Nádherná secesní budova je chráněnou technickou památkou, a tím se řídí i její rekonstrukce.

Hradec Králové: Na Hučáku probíhá zpětná montáž soustrojí
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Malá vodní elektrárna „Hučák“ je poslední elektrárnou v našem portfoliu, která neprošla za dobu svého provozu velkou rekonstrukci. Generální oprava se týká zejména dvou turbín (TG2 a TG3), na kterých je realizována kompletní oprava soustrojí, převinutí generátorů a doplnění regulačních prvků regulátoru tak, aby byla umožněna plná automatizace systému řízení těchto dvou turbín.
Aktuálně v těchto dnech probíhá zpětná montáž soustrojí. Venku u elektrárny můžete vidět kolo Francisovy turbíny, které bylo natřeno keramickým ochranným nátěrem, který prodlouží jeho životnost o desítky let. Byla přesoustružena ložiska, opraveny hřídele, převinut generátor.

„Elektrárna je chráněnou kulturní památkou. Tím se řídí i probíhající rekonstrukce. Její rozsah je ovlivněn závazným stanoviskem Magistrátu města Hradec Králové, odbor památkové péče. Zmíněné stanovisko nejvíce ovlivnilo rozsah prací na poslední turbíně (TG1), která i do budoucna bude provozována původním způsobem a návštěvníci budou mít i nadále příležitost prohlédnout si tuto kulturní památku v plném provozu. Rekonstruovaná elektrárna bude modernější, schopna maximálně plynule využít průtok vody, zajistit bezpečný provoz, ale i nadále svým vzhledem bude evokovat historii roku 1912, tedy prvního uvedení elektrárny do provozu,“ říká Róbert Heczko, ředitel úseku Provoz MVE.

Rekonstrukce vyjde na cca 20 milionů korun.

Elektrárna je v rekonstrukci, informační centrum funguje bez omezení

Pro velké i malé návštěvníky jsou připraveny prohlídky interaktivní expozice o obnovitelných zdrojích energií, o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Součástí prohlídky jsou i projekce tematického filmu „Malé vodní elektrárny na Labi“ nebo filmů „Obnovitelné zdroje“ a „100 let Šumavské energie“. K dispozici je kinosál s projekcí na velkoplošné plátno 12 x 3 m, které je dominantním audiovizuálním prvkem centra.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Historie elektrárny

Stavbu elektrárny na 157. kilometru řeky Labe zadalo zastupitelstvo města Hradec Králové 12. května 1908 a projekt tohoto vodního díla vypracoval ředitel Elektrických podniků pražských prof. Ing. Karel Novák. Secesní budovu navrhl prof. arch. František Sander a na betonovém mostě s ním spolupracoval Ing. František Jirásek. Hydrocentrála elektrárny byla připravena v roce 1911 tak, aby se mohly uskutečnit zkoušky tří Francisových turbín s výkonem 300 koňských sil. První elektřinu tyto vodní turbíny dodaly ke konci ledna 1912.

Tři soustrojí elektrárny využívají maximální spád 4,2 m, který zajišťuje přilehlý jez. Původní technologické zařízení vodní elektrárny, které tvořily 3 Francisovy turbíny s přímým pohonem alternátorů, vybudované v roce 1911 firmou Kolben, bylo v roce 1925 rekonstruováno a turbíny byly vyměněny. Dnešní elektrárna obsahuje 3 vertikální rychloběžné Francisovy turbíny s návrhovým průtokem 10 m3/s a Celý objekt vodní elektrárny je chráněnou technickou památkou.

Již od svého otevření v roce 2008 drží Informační centrum Obnovitelných zdrojů Hučák v centru Hradce Králové vysoký standard v návštěvnosti. V letošním roce jsme uvítali 140tisícího návštěvníka.

Více informací o uvedených vodních elektrárnách ZDE
Více o Infocentrech Skupiny ČEZ v ČR ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Jedinečný svátek vína se blíží

22:08 Znojmo: Jedinečný svátek vína se blíží

Festival vína VOC Znojmo, jedinečný svátek vína, vinařů a všech příznivců vinného moku, máme už témě…