Jihlava: Co s opuštěnými hroby?

01.04.2018 10:35

Možnosti města postarat se o zanedbané hroby jsou omezené.

Jihlava: Co s opuštěnými hroby?
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Na jihlavských hřbitovech jsou k vidění opuštěné hroby v zanedbaném stavu. Majitelé sousedních míst, památkáři či historici za to v mnoha případech kritizují radnici. Většinou ale jde ale o náhrobky a obruby hrobů, u nichž v minulosti vypršel nájemní vztah a hroby zůstávají na hřbitově bez další péče. Městu ale hroby nepatří a do cizího majetku ze zákona investovat nesmí.

Východisko částečně nabízí občanský zákoník. Ten stanovuje, že opuštěná nemovitá věc připadá do vlastnictví státu po deseti letech od okamžiku, kdy k ní majitel přestal vykonávat vlastnická práva, v tomto případě, kdy majitel přestal provádět údržbu hrobu. „Nový občanský zákoník nabyl  účinnosti v roce 2014, první opuštěné hroby by tedy měly připadnout do vlastnictví státu až v roce 2024. Bude záležet na  výkladu zákoníku, jsme zvědaví, co se stane a jak se stát v této věci zachová,“ uvedl Ondřej Stránský z odboru správy realit.

Jak se bude problematika vyvíjet do budoucna, zda stát bude opuštěná hrobová místa zachovávat, odklízet, nebo tíži přenese na bedra obcí, je zatím s otazníkem. Na ústředním hřbitově v Jihlavě je bezmála deset tisíc hrobových míst, opuštěno je jich více než tisíc.

„Případy, kdy několik desítek let staré a neudržované náhrobky hrozí pádem, řešíme. Obvykle necháváme chátrající náhrobek položit, tím zabráníme škodám na majetku nebo dokonce zdraví návštěvníků,“ doplnil Vladimír Másílko z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Město nyní zajišťuje správu pohřebišť a stará se o veřejná pietní místa, pomníky a památníky. Celý areál ústředního hřbitova je veden v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR
a vztahuje se tedy na něj zákon o státní památkové péči. S památkáři je tedy nutné konzultovat a odsouhlasovat veškeré opravy a údržbu tohoto areálu. I když samotné hrobky nejsou předmětem památkové ochrany, lze u některých hrobek, vzhledem k jejich hodnotnému architektonickému a materiálovému provedení, zájem památkové péče o jejich zachování a ochranu logicky předpokládat. „V současné době probíhá na Ministerstvu kultury České republiky řízení o prohlášení hrobky Dr. Carla Löwa, kterou lze považovat za jednu z nejkvalitnějších funerálních architektur ústředního hřbitova, za kulturní památku,“ řekl Ondřej Stránský.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

O Vrběticích máte jasno

Paní Pekarová Adamová, případ byl odložen, tj. že se nepodařilo získat důkazy o spáchání tr. činu. A pokud je to jinak, proč příslušné orgány nezahájily tr. stíhání, trestní stíhání v nepřítpmnosti, nebo žádaly vydání atd.O vině rozhoduje soud, nikoliv policie nebo BIS. mŮŽETE MI PROSÍM ODPOVĚDĚT.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň staví velkokapacitní parkovací dům na Světovaru, pojme přes 400 aut

22:15 Plzeň staví velkokapacitní parkovací dům na Světovaru, pojme přes 400 aut

Plzeň zahájila stavbu velkokapacitního parkovací domu se zelenou střechou a stáním pro elektromobily…