Litoměřice: Město vyzvalo obyvatele k diskusi o startovacích bytech

09.03.2018 13:46

První příležitost vyjádřit se k tématu plánované výstavby 52 startovacích bytů v Litoměřicích měli včera obyvatelé města, kteří v odpoledních hodinách dorazili do divadla. Seznámili se s projektem, který v České republice zatím nemá obdoby. Měl by totiž spotřebovávat díky použitým technologiím méně energie, než sám vyrobí.

Litoměřice: Město vyzvalo obyvatele k diskusi o startovacích bytech
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Cílem celé výstavby je vytvoření možnosti finančně dostupného bydlení především mladým rodinám. To vznikne z bývalé vojenské ubytovny v Jiříkových kasárnách. Město se v září dozví, zda dostane dotaci na výstavbu ve výši téměř 50 milionů korun. „Pokud uspějeme, hodláme zahájit stavební práce již na jaře příštího roku,“ nastínil vývoj Jaroslav Klusák, energetický manažer města.

Jak vysvětlil architekt projektu Martin Stark, objekt se ze současné nevzhledné stavby promění v příjemně vyhlížející stavbu s moderními byty a velké změny čekají i okolí domu. „Naším cílem je vytvořit příjemné prostředí se spoustou zeleně, v objektu budou dětská hřiště nebo outdoorové cvičební náčiní. Budova je koncipována jako bezbariérová a při plánování veřejných prostor jsme počítali například i s pohybem osob s kočárky,“ uvedl architekt Stark. Mnoho obyvatel se z projektu těší. „Konečně se začíná něco dít, takovéto bydlení zde bylo již dlouho potřeba,“ vyjádřila se například Petra Smetanová.

Ze stran přítomných zazněl dotaz, zda budou byty určené jen mladým lidem. Podle architekta Starka to však není podmínkou. Jeho slova doplnil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. „Konkrétní kritéria pro výběr nájemníků budou předmětem debat v další fázi,“ objasnil starosta.

Dům je navržen jako energeticky aktivní. Díky použitým technologiím bude například energie na vytápění jen desetiprocentní ve srovnání s běžnou spotřebou. V plánu je také umístění fotovoltaické elektrárny na střeše a plášti budovy či využívání dešťové a odpadní vody.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

22:28 Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

Statutární město Liberec opět podporovalo dobrovolníky, kteří se připojili k úklidové akci Ukliďme L…