Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

17.05.2024 22:58 | Zprávy

Piráti představili svůj 12bodový plán pro boj s dezinformacemi, v němž požadují, aby další ministerstva nabobtnala o specializovaná pracoviště starající se o „strategickou komunikaci“ či aby probíhal důsledný monitoring dezinformací a aby následovala „rychlá reakce“. Školáky, pracovníky ve strategických odvětvích či seniory mají proti dezinformacím čekat školení a pomoci mají v tomto boji „pro svou novinářskou kvalitu a nezávislost“ také veřejnoprávní média. „Nesmíme podceňovat rizika,“ zdůraznil při představování plánu pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský. Od europoslance ODS Jana Zahradila přišlo srovnání s 50. lety.

Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piráti představili plán pro boj s dezinformacemi, který už předložili koaličním partnerům

Plán Pirátů proti dezinformacím, který chce strana prosazovat ve vládě, v Poslanecké sněmovně či v Evropském parlamentu, obsahuje na prvním místě bod, požadující „odříznutí infošmejdů od veřejných peněz“, což má zahrnovat praxi, že weby označené za „konspirační“ či „dezinformační“ už nedostanou veřejné finance. Připomínají, že postupy pro mediální zakázky, které zabrání rozmístění reklam na „pochybných webech s manipulativním nebo nepravdivým obsahem“, připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj vedené šéfem Pirátů Ivanem Bartošem.

Zapotřebí je prý také „strategická komunikace“ a lidé tak mají očekávat, že se do boje proti dezinformacím skrze tvorbu vlastních kampaní zapojí více resortů. „Vedle Ministertstva obrany a Ministerstva vnitra můžeme zmínit zejména Ministerstvo zahraničních věcí, kde funguje od roku 2022 oddělení strategické komunikace. Toto pracoviště úzce spolupracuje s dalšími resortními pracovišti i s partnery v zahraničí. Zavedlo vlastní postupy v rámci boje proti dezinformacím a postupně získávané zkušenosti a know how předává dalším resortům,“ zmiňují Piráti u druhého bodu, jenž se tak spolu s prvním dle nich již dá považovat za splněný.

Poplašné zprávy a panika dle nich „vycházejí často z dezinterpretace veřejných informací, které stát poskytuje“. „Děje se tak kvůli ‚resortismu‘, nedostatečné koordinaci a nedůslednosti při formulaci odpovědí na složité problémy. Alfou a omegou strategické komunikace je, aby gesční resort dokázal zajistit relevantní a ověřené informace, ty komunikovat k masovému publiku a tuto komunikaci koordinovat napříč úřady,“ líčí, jak se má v rámci jejich boje proti dezinformacím postupovat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nevzdělaný otylý , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 18.05.2024 11:02:20
bakalář se stále marně snaží upoutat pozornost aby se ukázalo že hloupost nahradí blbosti,,

|  8 |  0

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…