Plzeň: Historické jádro oslaví třicáté narozeniny

03.04.2019 15:36 | Zprávy
autor: PV

Plzeňské historické jádro letos oslaví třicáté narozeniny. Československá vláda jej svým nařízením prohlásila Městskou památkovou rezervací dne 19. dubna 1989. Ani to ale tehdy nepomohlo změnit žalostný stav cenných domů, opravy a jejich záchrana přišly až po sametové revoluci, kdy se objekty začaly postupně navracet potomkům původních majitelů.

Plzeň: Historické jádro oslaví třicáté narozeniny
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Před listopadem 1989 byl technický stav u řady historicky cenných budov havarijní, v přízemí domů se většinou nacházely prázdné obchody a v patrech neobyvatelné byty. Kolem domů stála lešení, nikoliv však kvůli opravám. Lešení byla jen do úrovně prvních pater a jen proto, aby na lidi na chodnících nepadaly cihly a omítka. S opravami se nepočítalo. Třetina objektů měla být zbourána a nahrazena novostavbami,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa. Například v Bezručově ulici takto mělo zmizet pět domů.

Podle vedoucího Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Karla Zocha nemohlo prohlášení centra památkovou rezervací domy zachránit, snahou ale bylo alespoň trochu zmírnit plánované drastické zásahy. „Až v listopadu 1989 po sametové revoluci se stal zázrak. Revoluce přinesla restituce a zchátralé objekty se podařilo vrátit potomkům původních majitelů. A oni je začali opravovat, přestože neměli moc peněz. Znám lidi, kteří bydleli v paneláku, měli hluboko do kapsy, a přece se zničených historických domů nezbavili. Vzali si úvěry a domy postupně opravili. Zachránili cennou památku po předcích a já si toho nesmírně vážím. Takže díky revoluci se památková rezervace stala realitou a ne jen výkřikem do tmy,“ uvedl Karel Zoch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Šikovné učně pozdravila primátorka

16:44 České Budějovice: Šikovné učně pozdravila primátorka

V obřadní síni radnice se sešli vítězové soutěže Učeň roku a Zlaté ruce 2026 i jejich rodiče.