Plzeň: V Západočeské univerzitě navrhli a vytiskli držáky na vakcíny

01.02.2021 7:38

Absolvent Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) Aleš Padrta navrhl speciální držák na lahvičky s očkovací vakcínou proti nemoci covid-19. Ve spolupráci s kolegy z IoT laboratoře ZČU vytvořili jeho model a následně ho vytiskli na 3D tiskárně. Výrobek se již používá ve vakcinačním centru v Rokycanské nemocnici.

Plzeň: V Západočeské univerzitě navrhli a vytiskli držáky na vakcíny
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz
Popisek: Plzeň

Distribuce vakcíny proti nemoci covid-19 vyžaduje specifické zacházení. Skladování probíhá při velmi nízkých teplotách na úrovni -72 °C. Tento způsob uchování je však možný pouze ve velkých nemocnicích, které disponují potřebným mrazicím zařízením. Před aplikací je nutné vakcíny rozmrazit, pak se lahvičky mohou skladovat ještě dalších pět dní pouze v chladničce při teplotách 2 – 8 °C. Z velkých balení se proto průběžně odebírají pouze menší množství pro jednotlivá vakcinační centra.

„Navržený držák, který má tvar včelí plástve, chrání při přepravě celkem dvanáct lahviček vakcíny,” říká autor nápadu Aleš Padrta, absolvent ZČU, v současné době vedoucí forenzní laboratoře CESNET. „Usnadňuje tak manipulaci při přepravě v aktivních termoboxech i skladování v chladničkách,“ vysvětluje. Unikátní tvar umožňuje snadnou výměnu vzduchu v okolí lékovky. Díky tomu je možné zahřát vakcínu před aplikací přímo v držáku. Lahvička je celou dobu chráněna i proti převrhnutí, což je důležité pro zachování kvality séra, která se s případnými otřesy snižuje. Držák tak fixuje lahvičku ve vertikální poloze a celkově usnadňuje správné zacházení s vakcínou od jejího vyzvednutí v mraženém stavu až do okamžiku aplikace.

Finální verze 3D modelu je volně k dispozici na www.thingiverse.com. Každý s možností 3D tisku si ji může stáhnout a pomoci vakcinačním centrům ve svém okolí.

IoT laboratoř neboli laboratoř internetu věcí umožňuje studentům i zaměstnancům ZČU realizovat vlastní projekty. Mezi její základní vybavení patří hackerspace připravený na práci s elektronikou, 3D tiskárny, CNC frézka, grafický popisovač nebo třeba digitální vyšívací stroj. Vybavení tak využívají nejen studenti technických fakult, ale mezi časté návštěvníky patří i studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: V cykloparku byl dokončen už čtvrtý singletrail, dlouhý skoro sedm kilometrů

19:06 Aš: V cykloparku byl dokončen už čtvrtý singletrail, dlouhý skoro sedm kilometrů

V lesním terénu vrchu Háj byla nedávno dokončena stavba sedm kilometrů dlouhé přírodní trasy pro vyz…