Americký list New York Times před pár dny přinesl zprávu, že zatímco Číňané, Rusové, ale i Ukrajinci, vyvíjejí levnější útočné drony ve velkém, americká armáda v jejich vývoji zaspala a má co dohánět. Proto ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl 47. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, že Ukrajinci Američanům dodají drony a od Američanů na oplátku dostanou jiné zbraně. Tato zpráva proletěla i českými médii.
Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?Anketa
„Dává nám to představu o tom, jaké technologie jsou k dispozici. Dává to firmám představu o tom, co skutečně funguje v první linii,“ řekl agentuře Reuters na konferenci o obraně v německém Wiesbadenu Artem Moroz, vedoucí vztahů s investory společnosti Brave1, což je kyjevská státní investiční a nákupní skupina.
Moroz uvedl, že o tento program je velký zájem, ale nejmenoval žádné společnosti, které by se k jeho využívání přihlásily, a odmítl uvést podrobnější informace o tom, jak bude fungovat nebo jaké budou případné náklady.
A zdá se, že možností testovat nové zbraně bude víc než dost. Americká zpravodajská stanice CNN tvrdí, že se Rusové chystají spustit další letní ofenzivu. Ofenzivu, před kterou dosáhli lepšího postavení na třech důležitých místech na frontě.
Předpokládá se, že Rusko je jen pár dnů nebo týdnů od zahájení zesílené letní ofenzivy, možná s využitím 160 000 vojáků, kteří se podle ukrajinských představitelů shromažďují poblíž jejich frontových linií. V posledních dvou týdnech však Rusko také dosáhlo malého, ale zásadního pokroku a postavilo své síly do lepší pozice k odříznutí ukrajinských vojsk ve třech klíčových městech – Pokrovsku, Kostantynivce a Kupiansku – na východní frontové linii,“ upozornila CNN. Bloger Tatarigami, který o sobě říká, že býval ukrajinským důstojníkem, v této souvislosti upozornil, že nejde o 160 tisíc nových vojáků, ale o přeskupení sil na frontě.
Tatarigami připomínal, že koncem května prezident Zelenskyj prohlásil, že Rusko soustředilo zhruba 50 000 vojáků poblíž města Sumy. Dříve, 15. května, generál Syrskij Radě NATO–Ukrajina řekl, že ruské síly dosahují 640 000. Do 27. června také oznámil, že se poblíž Pokrovska shromáždilo přes 111 000 vojáků.
A few important nuances on the figure cited by CNN, specifically, the claim that Russia may be days or weeks away from surging into a heightened summer offensive with 160,000 troops. Important context: These are not newly arrived forces, and there are some caveats:
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) July 17, 2025
Věříte, že příčinou (jednou z příčin) výpadku elektřiny byly obnovitelné zdroje?Anketa
A to není jediný ukrajinský problém.
Ukrajinský bloger a voják Stanislav Buniatov, známý pod přezdívkou Osman, napsal, že postup posouvá ruské síly hlouběji do Dněpropetrovské oblasti, oblasti, která původně nebyla součástí Putinových teritoriálních cílů. Každodenní střety sice ničí „70–90 % nepřátelského personálu a techniky, ale nepřítel postupuje a všichni chápou proč,“ napsal Osman.
Analytici ze skupiny Deep State, kteří pracují s otevřenými zdroji, tvrdí, že Ukrajincům zásadně škodí ještě jedna věc.
„Velkou částí úspěchu nepřítele jsou lži ve zprávách z terénu o skutečném stavu věcí, což ztěžuje posouzení rizik a reakci na změny situace shora… to je obrovský problém, který má katastrofální důsledky. Lži nás všechny zničí.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.