S velkou pravděpodobností odumření stromu způsobilo napadení podkorním hmyzem bělokazem jilmovým, které je těžké včas odhalit. Během tohoto týdne jilm s použitím výškové techniky pokácí specializovaná firma. Na jeho místo bude v krátké době vysazen nový vzrostlejší jilm, a to kultivar, který by měl být více odolný proti grafióze, nejobávanějšímu onemocnění jilmů.
„U stromu se začalo projevovat postupné chřadnutí, které jsme během celého minulého roku konzultovali s vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Ti loni v létě u stromu odebrali vzorky a podrobili je laboratornímu zkoumání. Díky tomu se zjistilo, že za jeho úplným skonem nestojí předpokládaná choroba grafióza jilmu, avšak s velkou pravděpodobností napadení bělokazem jilmovým, které je těžké včas odhalit,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra.
Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?Anketa
Vzhledem k velkému významu stromu přistoupilo město na podzim roku 2022 k opatřením, která měla jilm na stanovišti podpořit. V jeho okolí byla pomocí supersonického rýče odstraněna utužená zemina, která již neumožňovala vsak vody, a na její místo byla rozmístěna vrstva strukturálního (štěrkového) substrátu, smíchaná s kompostem a biouhlem. Díky tomu měly kořeny stromu zajištěn přísun živin, vzduchu i dostatek vláhy.
Součástí speciální péče byla navíc také makroinjektáž, díky které byl do kořenů stromu vpraven speciální roztok s důležitými živinami, které jej podporovaly ve zdárném růstu. Součástí roztoku byly i fungistaty na ochranu jilmu před houbovými chorobami. U stromu tak bylo provedeno v našich podmínkách unikátní a komplexní ošetření, které nese velmi dobrý výsledek u ostatních stromů, rostoucích v ošetřovaném prostoru.
„Jilm byl již pravděpodobně delší dobu v jistém rozsahu napaden podkorním hmyzem, zvolená opatření tedy bohužel nezafungovala tak, jak se očekávalo a strom odumřel. Některé jilmy, ošetřené mikroinjektáží, zareagovaly velmi dobře a s očekávaným výsledkem, jiné také chřadnou. Hlavním faktorem tak bude pravděpodobně míra jejich napadení podkorním hmyzem. I tyto skutečnosti průběžně konzultujeme s univerzitou,“ podotkl Ondřej Kofroň, koordinátor městské zeleně z odboru životního prostředí.
Jilm v Palackého sadech byl podle odborného posudku svým vzrůstem, objemem i umístěním v prostoru jedinečný nejen v rámci České republiky, ale i střední Evropy. Proto město přistoupilo k realizaci podpůrných opatření.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV