„Mám radost, že jsme se dohodli na konkrétních krocích, o nichž budu velmi ráda informovat paní Mašínovou. Nejprve nás v souladu s Národním památkovým ústavem, který jsme požádali o stanovisko, čeká důkladný archivní výzkum. Naše výchozí pozice je obtížná, protože důležité dokumenty byly ztraceny a k dalším archivním zdrojům týkajícím se osudů ostatků obětí komunistické diktatury je velmi obtížný přístup,“ řekla radní Milena Johnová.
Historici a archiváři tedy z pověření hlavního města zamíří hned do několika institucí a v následujících týdnech budou hledat v doposud neprobádaných a historikům jinak obtížně přístupných materiálech. Archivní výzkum bude pro další kroky klíčový. „Podle ústního svědectví, které se podařilo paní Mašínové ml. získat, byly ostatky její maminky v roce 1956 uloženy do nejsvrchnější úrovně jednoho z hromadných dětských hrobů. Badatelé se nyní pokusí nalézt další zdroje, které by detaily pohřbení ostatků pomohly přiblížit,“ vysvětlila Milena Johnová.
Expertní skupina svolaná radní se poprvé sešla v úterý 7. května 2019. Vedením archívního bádání byli pověřeni PhDr. Alena Šimánkovou, archivářka Národního archivu, a PhDr. Petr Blažek, Ph.D., historik Centra pro dokumentaci totalitních režimů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV