Mělník: V přístavu se staví plavidlo využívající odpad k výrobě energie

21.07.2025 19:44 | Tisková zpráva

V docích Českých přístavů na Mělníku se staví přemístitelné mobilní zařízení NAVI-MED 500, které je pevně nainstalované na platformě říční motorové nákladní lodi PERUN. Toto zařízení po dokončení, které je plánováno na konec letošního roku, opustí Mělník a bude se využívat v zahraničí.

Mělník: V přístavu se staví plavidlo využívající odpad k výrobě energie
Foto: Jan Svoboda
Popisek: Mělník

Má jít o unikátní evropské plavidlo, které zpracovává odpad ze zdravotnictví a díky dvoufázovému termickému procesu využívá vzniklou energii. Myšlenka na jeho vývoj údajně vznikla v době covidu. „Od výrobce zařízení jsem dostal ubezpečení, že jeho provoz nebude probíhat v mělnickém přístavu. Loď se zde pouze kompletuje. Na konci roku opustí přístav a půjde ke koncovému zákazníkovi do zahraničí,“ uvádí starosta města Mělníka Tomáš Martinec. Podle informací od výrobce zařízení – firmy PDI - probíhá veškeré povolování v rámci katastru Mělníka proto, že jiná možnost podle české legislativy není. Jakmile firma PDI kompletaci lodi dokončí, tak speciální loď opustí Mělník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Vláda

Proč za každou cenu chcete být ve vládě? Proč první nezískat nějaké zkušenosti z politikou, což většina vašich poslanců nemá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodonín: V příměstském lese začaly práce na rekonstrukci pěšin

16:09 Hodonín: V příměstském lese začaly práce na rekonstrukci pěšin

Stávající pěšiny v příměstském lese v Bažantnici v délce 3,6 km procházejí úpravou a rekonstrukcí.