Z pohledu pražských radních je příspěvek na bydlení hlavním pilířem státní politiky podpory finanční dostupnosti bydlení. Rostoucí nájmy dopadají zejména na nízkopříjmové domácnosti, specificky na osamělé seniory a samoživitele/samoživitelky. Proto je z jejich pohledu nutné valorizovat výši normativních nákladů na bydlení, aby odpovídala skutečné ceně nájmu. To však současný návrh nepředpokládá. „V momentě kdy hlavní město Praha musí významným způsobem suplovat roli vlády v oblasti školství a doplácí 1 miliardu korun na podhodnocené platy učitelů, si nedovedu představit, že bychom jako samospráva mohli uvolnit chybějící finanční prostředky a zastávat roli státu i v sociální oblasti. Vnímám to jako zásadní pochybení současné vlády České republiky, že nejohroženější skupiny obyvatel - matky samoživitelky, seniory a hendikepované - znejišťuje v základních životních potřebách formou omezování vyplácení sociálních dávek v oblasti bydlení,“ uvádí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.
Návrh nepředpokládá ani navýšení kapacity úřadů práce, naopak pracovníci budou přehlceni novou agendou sociálních šetření u všech příjemců stávajícího příspěvku na bydlení, což povede k citelnému zpožďování výplaty dávek. V důsledku zpožďování výplaty dávek se lidé dostanou do platební neschopnosti a začnou se jim generovat dluhy, které v mnoha případech povedou až ke ztrátě bydlení. Tato situace již nastala během tzv. Drábkových reforem, kdy se dávky výrazně zpožďovaly kvůli změnám databázových systémů. Hlavní město pak bude muset řešit krizi, namísto toho, aby tito lidé zůstali v nájemních bytech.
V tomto roce bude hlavní město dotovat doprovodnou sociální práci v oblasti podpory bydlení celkem 25 novými úvazky. Praha také v nedávné době změnila způsob výběru nájemníků tak, aby se cílilo na skutečně potřebné, tito nájemníci tak v naprosté většině příspěvek a doplatek na bydlení potřebují. Doplatek jim slouží jednak na pokrytí nákladů na bydlení v prvních třech měsících nájmu, kdy ještě nenaběhl příspěvek, a také v různých krizových situacích. Zrušením doplatku lidé o tuto možnost přijdou, takže lze očekávat, že nájemci by mohli mít problémy s hrazením nájmu již na začátku nájemního vztahu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV