Bajer (Soukromníci): Někomu pár stovek navíc, pro jiné o tisíce méně

08.02.2018 12:45

Když ministerstvo financí avizovalo plán na změnu v dani z příjmu, bylo vcelku jasné, že jde jen o další vějičku na voliče, která v praxi nic neřeší.

Bajer (Soukromníci): Někomu pár stovek navíc, pro jiné o tisíce méně
Foto: Soukromníci
Popisek: Petr Bajer, předseda Strany soukromníků České republiky

Zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb 19 a 24 procent totiž v reálném životě přinesou zaměstnancům s průměrným výdělkem zvýšení čistého příjmu o několik stokorun ročně. Ale pozor, celá věc má ještě jeden rozměr.

Pro osoby samostatně výdělečně činné totiž přináší velkou změnu – a to k horšímu. Zvýšení sazby o čtyři procentní body se projeví v ročních čistých příjmech v řádu mnoha tisíců korun. Příklad pro srovnání? Pokud má živnostník měsíční hrubý příjem 40 000 korun, vychází podle současných pravidel jeho daňová zátěž po odečtení slevy na poplatníka na necelých 4 000 korun. Pokud by ministerstvo a vláda prosadily návrh, pak to bude lehce přes 5 500 korun. Takže ročně jde o částku 18 000 korun! „A možná tento druhý výpočet je tím pravým důvodem, proč je návrh na stole. Prostě další kopanec do živnostníků a ukázka toho, že hnutí ANO je minimálně v náhledu na ty nejmenší podnikatele názorově velmi pevné – nepočítá s nimi,“ říká předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer.

Řešení Soukromníků

„Pro nás je jakékoliv zvyšovaní daně z příjmu jak u fyzických, tak právnických osob zcela nemyslitelné. Cena práce je u nás jedna z nejvyšších v Evropě. To zapříčiňuje velkou opatrnost živnostníků a firem při rozhodování o přijetí nových zaměstnanců a limituje možnosti zvyšovat zaměstnancům mzdu,“ vysvětluje Petr Bajer. Podle něho je dále důležité nepřipustit zavedení progresivních daní, prosadit navrácení dvou sazeb DPH prosadit sazby DPH ve výši 5 % a 19 % či zrušit majetkové daně, především daně z nabytí nemovitosti. „Snížit cenu práce by pomohlo i snížení odvodů živnostníků a firem na zdravotní pojištění o 2 procentní body a snížení odvodů na sociální zabezpečení o 4 procentní body,“ dodává Petr Bajer. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanáček (KDU-ČSL): Nenechme vyhladovět svazky obcí

22:41 Hanáček (KDU-ČSL): Nenechme vyhladovět svazky obcí

Dobrovolné svazky obcí jsou zákonem o obcích předpokládané a ve své působnosti jasně definované souč…