Hejtman Půta: Ministerstvo by mělo mít klíč, jak a kam směřovat evropské peníze do zdravotnictví

18.11.2021 18:45 | Tisková zpráva

Nemocnice v Libereckém kraji v klikací výzvě nakonec uspěly, dohromady žádaly o téměř 840 milionů korun.

Hejtman Půta: Ministerstvo by mělo mít klíč, jak a kam směřovat evropské peníze do zdravotnictví
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

Liberecký kraj letos v polovině května kritizoval diskriminační pravidla dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj, podle kterých docházelo k rozdělování evropských financí do českých zdravotnických zařízení. Tzv. výzva číslo 98 Rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby, do které mohly instituce poskytující zdravotnické služby hlásit své žádosti, byla během pár sekund od začátku příjmu žádostí zcela vyčerpána.

Kraj se vůči stanoveným pravidlům ohradil, a také podal předžalobní výzvu na Ministerstvo pro místní rozvoj. Rovněž požadoval vyhlášení aktualizované výzvy s novými rovnými podmínkami. Podle aktuálních informací nakonec peníze z dotačního programu obdrží všichni žadatelé. Pro nemocnice v Libereckém kraj to znamená částku dosahující bezmála 840 milionů korun.

„Vláda České republiky projednala upravený návrh využití dalších prostředků z REACT-EU 5. listopadu 2021 ve výší zhruba 8,05 miliardy. Díky tomu jsou dofinancovány všechny projekty v 98. výzvě. Pro rozvoj našeho zdravotnictví je to samozřejmě dobrá informace. Jsem rád, že se nakonec podařilo finančně pokrýt všechny žádosti,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „I přesto si myslím, že ministerstvo by mělo mít jasný klíč k tomu, jak a kam směřovat evropské peníze do zdravotnictví. Dotace bez peněžní spoluúčasti a podmínky stanovené časem odeslání žádosti se v budoucnu snad již nebudou opakovat.“

Výše požadovaných finančních prostředků dle nemocničních zařízení v Libereckém kraji (Kč):

tabulka

Nemocnice plánují z peněz pořídit zejména nové zdravotnické přístroje a technologie, zejména počítačové tomografie, magnetické rezonance, endoskopické věže, tomografickou scintigrafii, robotický operační systém nebo litotryptor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!