Hejtman Půta: Zatímco z německé strany spolupráce funguje, na české se neodehrálo vůbec nic

22.01.2022 14:51 | Tisková zpráva

Vznik česko-německého inovačního centra podpoří kraj. Sliby minulé vlády zůstaly nesplněny.

Hejtman Půta: Zatímco z německé strany spolupráce funguje, na české se neodehrálo vůbec nic
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

Nové inovační centrum pro vědu, výzkum a vývoj by se mohlo zrodit díky partnerství Libereckého kraje, Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci a německého Fraunhofer Institutu. Krajští radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci včetně stanovení podílu kraje na financování projektu. Návrhem se ještě bude zabývat krajské zastupitelstvo.

„V budoucnu bychom rádi vytvořili společné centrum pro vývoj, výrobu, testování a hodnocení inteligentních a udržitelných materiálů s následnou aplikací v průmyslové výrobě,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní po resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Kromě výzkumu je cílem projektu zajistit exkurze do partnerských institucí, účast na konferencích a návštěvy předních zahraničních expertů spojené se sdílením nejnovějších poznatků a know-how. „Nebudou chybět společné semináře, workshopy, publikace a mezinárodní projekty,“ doplnil Ulvr.

Polovinu nákladů bude hradit Fraunhofer Institut, zbylých padesát procent pokryje Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace s využitím příspěvku Libereckého kraje. Rozpočet projektu na období 2023 až 2027 činí 75 milionů korun. Z celkových nákladů bude 25 milionů hrazeno z vědecko-výzkumných projektů, 25 milionů ze zakázek smluvního výzkumu a 25 milionů korun z vlastních zdrojů.

Podíl české strany ve výši 12,5 milionu korun dofinancovaný z vlastních zdrojů bude rozdělen půl na půl mezi Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace a Liberecký kraj. Celkový příspěvek Libereckého kraje bude činit 6,25 milionu korun za 5 let – tedy 1,25 milionu ročně.

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26931 lidí

Původně ohlašovala poskytnutí finančního příspěvku na podporu této česko-německé spolupráce česká vláda. „Na setkání českého premiéra Andreje Babiše, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a saského premiéra Michaela Kretschmera, které se uskutečnilo na Technické univerzitě v srpnu 2020, zazněl z německé strany jasný příslib dvou milionů eur na zahájení spolupráce mezi univerzitou a institutem. Stejně jasný příslib adekvátní sumy zazněl také z české strany. Zatímco z německé strany spolupráce funguje, na české se za ten rok neodehrálo vůbec nic,“ prohlásil hejtman Martin Půta.

Proto hejtman loni v září odeslal ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi dopis, v němž se tázal na vývoj situace ohledně přislíbené podpory. „Z ministerstva přišla odpověď, která byla však nekonkrétní a nijak blíže se k finančnímu příspěvku, avizovanému předtím z české strany na setkání premiérů, nevyjadřovala,“ dodal hejtman. Kraji proto nyní zřejmě nezbývá než si pomoci sám. „Jsme region, který je na průmyslu dlouhodobě postavený. Je potřeba tuto příležitost uchopit a využít ji. Věřím, že rozpaky, které přístup předchozí české vlády vzbudil na německé straně, by se tak mohly rozplynout,“ dodal hejtman.

Fraunhofer Institut se zaměřuje na rozvoj aplikovaného výzkumu. V Sasku má na dvacet poboček, v celém Německu pak sdružuje více než sedm desítek institucí. S ročním rozpočtem přes 2,3 miliardy eur a více než 25 tisíci zaměstnanci se jedná o největší organizaci v oblasti aplikovaného výzkumu v Evropě. Tamní vědci mají na svém kontě celou řadu průlomových vynálezů, mezi nimi například LED osvětlení, airbagy v autech nebo extrémně tenkou kameru vyvinutou podle vzoru hmyzího oka, která umožnila snížit tloušťku mobilních telefonů.

Rozpis financování inovačního centra z vlastních zdrojů na české straně v korunách:

tabulka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

17:11 Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

Přetahování se východu se západem v Evropě a jejím okolí provázejí četné barevné revoluce versus reg…