Herman (KDU-ČSL): Společný domov v srdci Evropy

09.06.2019 7:38 | Zprávy
autor: PV

O víkendu jsem se vydal do bavorského Řezna, kde se zúčastním tradičního svatodušního setkání našich německých spoluobčanů a jejich potomků.

Herman (KDU-ČSL): Společný domov v srdci Evropy
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman

Na sudetoněmeckém setkání jsem byl nejméně desetkrát. Nejvíce zaujala moje návštěva v roce 2016, kdy jsem zde jako historicky první člen české vlády oficiálně promluvil a naše krajany pozdravil.

Letošní setkání je pro mě rovněž něčím významné. Cenu Karla Velikého, nejvyšší vyznamenání Sudetoněmeckého krajanského sdružení, bude tento pátek přijímat prezidentka mnichovské a hornobavorské židovské obce, paní Charlotte Knobloch. A já jsem byl požádán, abych při této příležitosti přednesl slavnostní řeč.

To je něco, čeho si skutečně považuji. Tato událost totiž zřetelně ukazuje, jak obrovský kus cesty ke smíření jsme osmdesát let po vypuknutí války urazili. Na konci třicátých let pevně držel vládu v Německu Adolf Hitler a po anšlusu Rakouska a přivtělení našich pohraničních území Třetí říši nikdo nemohl být na pochybách, že tím územní nároky a děsivé plány nacistů neskončí.

I mnoho českých Němců falešné a nenávistné nacistické propagandě podlehlo. S některými z nich jsem ještě mluvil a své těžké pochybení mi přiznali. Slyšel jsem od nich také, že ve chvíli, kdy se začali ztrácet jejich židovští sousedé a odjížděli „někam na východ“, si uvědomovali, že je něco špatně, ale to už bylo pozdě. To už gestapo v kožených kabátech zatýkalo za jakýkoli sebemenší náznak odporu proti „tisícileté říši“. Zrůdná mašinérie se rozeběhla a kromě války vyústila do neslýchané genocidy židovského národa v podobě šoa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…