KDU-ČSL: Nově se ošetřovné vztahuje i na osoby pracující na DPP a DPČ

02.05.2020 9:10

Zástupci horní komory schválili ve středu dopoledne navýšení ošetřovného na 80 procent, které se doplatí zpětně od 1.dubna. Nově se ošetřovné vztahuje i na osoby pracující na DPP a DPČ.

KDU-ČSL: Nově se ošetřovné vztahuje i na osoby pracující na DPP a DPČ
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Senátem také prošel návrh na navýšení platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce, který lidovci podpořili i v Poslanecké sněmovně. „Přijali jsme i usnesení, aby byly tyto peníze použity účelně a napravily letité chyby ve financování zdravotnictví. Třeba přijetím systému CZ-DRG, o němž referoval ředitel ÚZIS prof. Dušek," komentoval přijetí senátor Lumír Kantor.

Lidovci od začátku požadovali navýšení ošetřovného alespoň na 80 procent vyměřovacího základu. Na půdě Poslanecké sněmovny navrhovali, aby se toto navýšení doplatilo zpětně od 11. března. Stejný pozměňovací návrh se chystala předložit také první místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková. Návrh však nakonec po dlouhé diskuzi stáhla s ohledem na to, že by se tato podpora složitě administrativně úřadovala. „Rodiče nebyli připraveni na tuto situaci, kdy se ze dne na den zavřely kvůli koronaviru školy, navíc někteří řeší existenční potíže,“ uvedla Jelínková s tím, že stát musí rodičům kompenzovat příjem.

Anketa

Je Miloš Zeman a jeho okolí zodpovědný za smrt Jaroslava Kubery?

6%
92%
2%
hlasovalo: 22993 lidí

Jelínková také společně s kolegy ze Senátu napsala dopis vládě ohledně připravované novely zákona o sociálních službách. „Jde o velkou novelu, která zásadně mění financování sociálních služeb a není šťastné, že se to řeší v této složité době,“ vysvětlila.

Senátoři se vyslovili proti tomu, aby stát půjčoval peníze z programů na pomoc před dopady Covid-19 firmám se sídlem v tzv. daňových rájích. „Považujeme za nevhodné, aby tyto firmy žádaly o podporu v České republice. Ať žádají tam, kde mají svá sídla,“ sdělil předseda senátorského klubu Petr Šilar. KDU-ČSL se pro poskytování těchto státních záruk ozvala již ve Sněmovně, ta však nepřijala její pozměňovací návrh, který toto zakazuje.

Projednala se také novela zákona o obecné policii, na jejíž přípravě v Poslanecké sněmovně se KDU-ČSL zásadně podílela. Senátoři ji nakonec vrátili zpět do Sněmovny, ale i po jejich připomínkách zůstává v novele odchodné pro městské strážníky. „Novelizujeme několik bodů, hlavně zpřísňujeme spolehlivost a bezúhonnost městských strážníků. Dále také stanovujeme odchodné. Kdo odslouží více než 15 let a komu bude více než 50 let, tak dostane odchodné ve výši jednoho až šest měsíců,“ řekl k tomuto bodu Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, který přišel do Senátu obhajovat novelu jako její předkladatel.

„Městští policisté si zaslouží odchodné," potvrdila také senátorka a místopředsedkyně senátorského klubu Anna Hubáčková. Ta navíc připravila pozměňovací návrh, podle níž by městská policie mohla požadovat od občanů stejný rozsah osobních údajů jako policie státní.

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

  • KDU-ČSL
  • KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

20:18 Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům ministra pro evropské záležitosti Dvořáka o…