Kocmanová (Piráti): 50 % menstruujících uvedlo, že byly v situaci, kdy si vložky nemohly dovolit

28.05.2024 18:18 | Ze sítí
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dámským hygienickým vložkám. (V textu pirátky Kláry Kocmanové jsou pravopisné chyby ponechány jako autorské, pozn. red.).

Kocmanová (Piráti): 50 % menstruujících uvedlo, že byly v situaci, kdy si vložky nemohly dovolit
Foto: X
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš a pirátské poslankyně Klára Kocmanová a Olga Richterová

Mám takovej sen. Že žádná z nás nezažije paniku z toho, že dostala menstruaci ve škole nebo v práci, a nemá u sebe vložku ani tampon. Nebo ten diskomfort, kdy si musí do kalhotek strčit toaletní papír, protože prostě na menstruační potřebu nejsou peníze. Nepříjemný situace spojený s menstruací zažila asi každá žena a holka. Někdy se tomu nedá úplně vyhnout, ale měli bychom se snažit o to, abychom ženám tyto situace co nejvíc usnadnili. Menstruace totiž není volba. Je to tělesný proces, který si žádná z nás dobrovolně nevybírá ani neplánuje. A proto by menstruační potřeby neměly být luxus. Kdy jindy si tohle připomínat než na Mezinárodní den menstruace.

Proč máme na záchodech všichni toaletní papír zdarma, ale vložky, tampony, kalíšky nebo menstruační kalhotky si musí ženy pořizovat samy? Přijde mi logické, že by to tak být nemělo. Zatím chybí česká data, ale například v Británii až 50 % menstruujících uvedlo, že byli v situaci, kdy si tyhle potřeby nemohli dovolit. A není důvod si myslet, že u nás to bude výrazně lepší. Zvlášť v rodinách, kde mají hluboko do kapsy a třeba hned několik dcer. Pro mnoho žen to taky může být důvod, proč vynechat den ve škole nebo v práci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutáková (STAN): Chceme od ministra jasné vysvětlení

21:02 Krutáková (STAN): Chceme od ministra jasné vysvětlení

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k personálním změnám v institucích podléhajících MŽP.