Kolaja (Piráti): Kvóty na potraviny by poškodily českou pověst i spotřebitele

19.03.2021 18:11

Pirátští europoslanci podporují senátní odmítnutí potravinových kvót na prodej českých výrobků. Jak dlouhodobě upozorňuje pirátský místopředseda Evropského parlamentu případné schválení návrhu by bylo proti základnímu evropskému pravidlu volného pohybu zboží. Překážky na vnitřním trhu, tedy i české kvóty byly tématem i včerejšího výboru pro vnitřní trh na půdě Evropského parlamentu.

Kolaja (Piráti): Kvóty na potraviny by poškodily českou pověst i spotřebitele
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

„Nejenže jsou kvóty na potraviny přímo v rozporu se zásadami jednotného trhu, ale vedly by k vyšším cenám a horší kvalitě výrobků. Návrh je tak proti vůli spotřebitelů,“ upozornil na jednání výboru pro vnitřní trh Marcel Kolaja. Na výboru se poslanci seznámili s výsledky studie o bariérách volného pohybu zboží a služeb v Evropě. Podle ní mimo jiné roste počet evropských občanů, kteří jsou frustrováni tzv. geo-blockingem, neboli zeměpisným blokováním obsahu, na nějž se vztahují copyrightová omezení.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

5%
18%
hlasovalo: 9931 lidí

Nejenom kvůli zhoršení kvality výrobků Piráti dlouhodobě kritizovali návrh z dílny SPD. Ten počítá s tím, že by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodat minimálně 55 procent českých produktů. Toto číslo má navíc postupně stoupat každý rok o 3 procentní body až do 73% podílu v roce 2028. „Jak nám potvrdila Evropská komise, v případě přijetí kvót by Česku hrozila žaloba. Té se málem dočkalo i Rumunsko, které s 51% kvótou pro tamní potraviny přišlo v roce 2016. O čtyři roky později Rumunsko sporné části ze zákona nakonec vyškrtlo,“ připomíná Kolaja.

„Přijetím návrhu by Česká republika popřela svoji dobrou pověst na evropské půdě, kdy dlouhodobě prosazuje odstraňování překážek obchodu v rámci vnitřního trhu. I proto jsem rád, že u senátorů dnes zvítězil zdravý rozum,“ uzavírá.

Tzv. řízení o porušení smluv aktuálně řeší také Slovensko a Bulharsko. Český návrh nyní bude znovu posuzovat Poslanecká sněmovna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrá (SOCDEM): Model hospodářského růstu na základě nízkých mezd se už dávno vyčerpal

14:17 Ostrá (SOCDEM): Model hospodářského růstu na základě nízkých mezd se už dávno vyčerpal

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výši mezd.