Martínek (Piráti): Uvědomme si, že dluhového stropu můžeme dosáhnout za nějakých pět let

22. 12. 2020 16:56

Projev na 78. schůzi Poslanecké sněmovny 22. prosince 2020 k daňovému balíčku

Martínek (Piráti): Uvědomme si, že dluhového stropu můžeme dosáhnout za nějakých pět let
Foto: Piráti
Popisek: Tomáš Martínek
reklama

Vážené dámy a vážení pánové,

vystupovat jsem nechtěl, ale po populismu paní ministryně musím trošku reagovat. Protože tady se předkládá návrh, který má lidem pracujícím za minimální mzdu přidat pár set korun ročně, zatímco průměrný poslanec ušetří 70 tisíc. To vážně teď poslanci doopravdy nutně potřebují? Proboha proč?

Anketa

Má prezident Miloš Zeman vaši podporu? (Ptáme se od 22.12.2020)

83%
17%
hlasovalo: 13808 lidí

My tady předkládáme něco, co doporučuje většina ekonomů, je to zvýšení slevy na poplatníka, která právě pomůže rozhýbat českou ekonomiku v době krize, zvýšit spotřebu, protože ti lidé to doopravdy utratí a vy to kritizujete. Vy říkáte, že se musí snižovat sazba, která prostě nemá smysl.

Tady když jsme si teď dělali analýzu, jaké jiné země, jak přistupují k této podpoře v rámci krize a jestli hýbou nějak se sazbami, tak de facto jedinou zemí v EU, která to činí, tak je nyní Švédsko, a ta jde právě pirátskou cestou zvýšení slevy na poplatníka, protože ví, že právě tohle pomáhá nízko a středně příjmovým a vůbec celé ekonomice to rozhýbat. Nepomáhá to k tomu, aby tady si lidé uspořili na to, že si koupí další barák a zvýšili kvůli tomu potom ceny nemovitostí všem těm středně a nízko příjmovým. To prostě je věc, na kterou všichni doplatí. Sto miliard navíc, v dalším roce 130 mld. navíc k již tak obrovským schodkům tři sta miliardovým, to je neskutečné tempo zadlužování.

Uvědomme si, že dluhového stropu můžeme dosáhnout za nějakých pět let. A pak kolik bude úrok, za který si budeme půjčovat? Šest, sedm procent? To budeme platit ročně desítky, stovky miliard jenom za správu dluhu. To už nebudeme mít vůbec na nic. Vždyť tady budeme pak muset, budou muset přijít obří škrty nebo zvyšování extrémních daní. Na to doplatí všichni občané. Chovejme se trochu rozumně, trošku odpovědně a nepřinášejme tady předvolební populismus prostě jenom na pár, na rok snížit daně, na to, aby na tom potom všichni za pět let extrémně byli biti. Buďme trošku rozumní.

Děkuji.

Ing. Tomáš Martínek

  • Piráti
  • Tento profil není využívan. www.tomas-martinek.eu je správný
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Horník: Dramaticky roste počet mladých lidí, kteří se potýkají s obezitou a psychickými problémy

22:24 Senátor Horník: Dramaticky roste počet mladých lidí, kteří se potýkají s obezitou a psychickými problémy

Otevřený dopis místopředsedy Senátu Jana Horníka předsedovi vlády Andreji Babišovi ve věci restartu …