Ministr Hamáček: Jde o preventivní, ale důležitý krok, jak ještě více omezit šíření nákazy

19.10.2020 12:18 odp.

Ústřední krizový štáb koordinuje přípravu ubytovacích kapacit pro covid negativní pacienty vracející se z nemocnice.

Ministr Hamáček: Jde o preventivní, ale důležitý krok, jak ještě více omezit šíření nákazy
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) 16. října 2020, jednal o ubytovacích kapacitách pro covid negativní pacienty, kteří se vracejí z nemocnice a nemohou jít domů. Kapacity ubytování tzv. nezdravotního typu vytvoří ÚKŠ ve spolupráci s krizovými štáby krajů.

Na základě dnešního jednání bude ÚKŠ pokračovat v tipování hotelových kapacit, které budou moci využít covid negativní lidé propuštění z nemocnice, kteří se však z různých důvodů nemohou vrátit do svého bydliště. Kapacity budou sloužit i pro osoby v karanténě, které ji nemohou absolvovat doma. „Ústřední krizový štáb zkoordinuje výběr dvou hotelů pro každý kraj, ve kterých bude připraveno vždy 50 až 100 ubytovacích kapacit tzv. nezdravotního typu. Jde o preventivní, ale důležitý krok, jak ještě více omezit šíření nákazy,“ uvedl ministr vnitra a předseda ÚKŠ Jan Hamáček (ČSSD).

První hotel bude pro negativní osoby, druhý pro případ, kdyby se v tom prvním vyskytl pozitivní pacient. Ten bude podle průběhu a projevů onemocnění přemístěn buď do zdravotnického zařízení, domů nebo do druhého hotelu.  

ÚKŠ ani Hasičský záchranný sbor naopak neřeší a nebude řešit problematiku lůžkových kapacit ani ověřování a vytváření kapacity v nemocnicích a dalších lékařských zařízeních. To je v gesci Integrovaného centrálního řídícího týmu, tedy pracovního orgánu Rady vlády pro zdravotní rizika.

Pozitivní, ale bezpříznakoví

Pokud se v prvním hotelu objeví pozitivní, bude možný jejich přesun do druhého vytipovaného hotelu pouze v případě, že budou bezpříznakoví a nebudou potřebovat lékařskou péči. Pobyt v hotelích si budou platit sami ubytovaní, cenu a rozsah služeb v tuto chvíli řešíme ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací.

Obsluhu hotelu vybere kraj na základě pracovní povinnosti dle krizového zákona, podrobnosti vyjednáváme s ministerstvy práce a sociálních věcí a zdravotnictví. ÚKŠ současně v každém kraji vytipuje ještě třetí a čtvrtý hotel pro případ potřeby, které však zatím nebudou uvedeny do provozu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: PV

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herman (ANO): Měl Redl vliv i na jmenování šéfa rozvědky?

9:17 Herman (ANO): Měl Redl vliv i na jmenování šéfa rozvědky?

Článek Janka Kroupy, který byl uveřejněn na serveru SeznamZprávy a týká se okolností, za kterých min…